Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach rozpoczął wymianę swojej floty — do użytku trafiło 25 nowych samochodów Hyundai i20. Inwestycja kosztowała blisko 2 miliony złotych i zastąpiła dotychczas używane Toyoty Yaris, eksploatowane od 2016 roku. Pięć z zakupionych aut zostało przekazanych do oddziału WORD w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pozostałe pojazdy będą wykorzystywane w głównym ośrodku w Kielcach, gdzie rocznie przeprowadza się około 30 tysięcy egzaminów praktycznych. W Ostrowcu liczba egzaminów wynosi około połowy tej wartości, czyli około 15 tysięcy rocznie.
Nowe samochody wyposażono między innymi w kamerę cofania. Takie rozwiązanie ułatwia zdającym wykonywanie manewrów na placu egzaminacyjnym, na przykład jazdy po łuku, oraz poprawia komfort cofania w ruchu miejskim. Dzięki temu kandydaci zyskują lepsze poczucie bezpieczeństwa podczas egzaminu, a egzaminatorzy obserwują mniejsze problemy przy ocenianiu trudniejszych manewrów
- podkreśla Zbigniew Duda, dyrektor WORD w Kielcach.
Zbigniew Duda, podkreślił, że zakup nowej floty ma nie tylko wymiar technologiczny, lecz także organizacyjny. Inwestycja ma poprawić komfort pracy egzaminatorów oraz jakość przeprowadzanych egzaminów, co przekłada się na bardziej sprawny i bezpieczny proces szkolenia i egzaminowania kierowców. Zakup nowych aut to część szerszego planu modernizacyjnego ośrodka. Zapowiedziany został również gruntowny remont siedziby WORD, który ma stworzyć lepsze warunki administracyjne i lokalowe dla pracowników oraz zdających. Modernizacja floty ma także znaczenie wizerunkowe i operacyjne: nowsze samochody zwykle oznaczają mniejsze ryzyko awarii podczas egzaminów i lepsze dopasowanie wyposażenia do współczesnych wymagań szkolenia kierowców.
A przypomnijmy, na kurs prawa jazdy kategorii B może zapisać się osoba, która nie ukończyła jeszcze 18 lat. Ale pojazd prowadzi może tylko osoba pełnoletnia. Trwają dyskusje czy ten wiek powinien zostać obniżony na przykład do lat 17-tu. Większość młodych ludzi z niecierpliwością czeka na takie uprawnienia.
Przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa o europejskim prawie jazdy przewiduje m.in. wprowadzenie okresu próbnego dla początkujących kierowców, który ma wynosić co najmniej dwa lata. W tym czasie będą ich obowiązywać surowsze przepisy i kary oraz zasada zero tolerancji dla alkoholu czy narkotyków. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, ale też unowocześnienie dokumentu, jakim jest prawo jazdy.


























































































Napisz komentarz
Komentarze