Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Nowy wymiar sztuki

Grzegorz Firmanty otwiera rok 2026 w 4. WYMIARZE

BWA Ostrowiec Świętokrzyski wraz z Centrum Rozwoju Lokalnego zapraszają na otwarcie wystawy, która zainauguruje artystyczny rok 2026 w 4 WYMIARZE Międzypokoleniowej Przestrzeni Twórczej. Wernisaż odbędzie się 23 stycznia (piątek) o godzinie 17.30 w Centrum Aktywności Obywatelskiej (III piętro), ul. H. Sienkiewicza 70 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 Bohaterem pierwszej ekspozycji będzie lokalny artysta Grzegorz Firmanty. Wystawa zatytułowana „Przejścia i pęknięcia” koncentruje się na motywach surrealizmu, cielesności oraz egzystencjalnego napięcia. Prezentowane prace tworzą intensywną, metaforyczną narrację, balansującą pomiędzy codziennością a sferą metafizyczną — stawiając pytania o tożsamość ciała, granice doświadczenia i momenty przemiany. 

Ekspozycja ma charakter refleksyjny i sugestywny: poprzez obrazy, formy i zestawienia artysta prowadzi widza przez sekwencje przejść i pęknięć, które można odczytywać zarówno dosłownie, jak i symbolicznie. Prace Firmantego odwołują się do estetyki surrealizmu, jednocześnie akcentując materialność ciała jako nośnika emocji i pamięci. W ten sposób wystawa ma potencjał angażować odbiorcę nie tylko wzrokowo, lecz także intelektualnie — skłaniając do interpretacji i dialogu. 

Otwarcie w Centrum Aktywności Obywatelskiej będzie okazją do pierwszego spotkania z cyklem prac oraz do rozmowy o założeniach i inspiracjach autora. Miejsce wydarzenia, usytuowane na III piętrze budynku przy ul. H. Sienkiewicza 70, ma charakter otwarty — organizatorzy podkreślają bezpłatny dostęp jako element zachęcający szerokie grono odbiorców do udziału

4. WYMIAR Międzypokoleniowa Przestrzeń Twórcza to wspólne przedsięwzięcie Centrum Rozwoju Lokalnego i BWA Ostrowiec Świętokrzyski. Funkcjonuje jako galeria sztuki, pracownia artystyczna oraz miejsce spotkań i dialogu środowisk twórczych, łącząc działania wystawiennicze z inicjatywami edukacyjnymi i społecznymi. Projekt ma na celu budowanie przestrzeni dostępnej dla różnych grup wiekowych i środowisk artystycznych. Partnerami 4 WYMIARU są Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego oraz Młodzieżowa Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Ta współpraca podkreśla międzypokoleniowy charakter przedsięwzięcia i chęć tworzenia platformy, na której doświadczenie i młodzieńcza perspektywa mogą się spotykać i wzajemnie inspirować. W

ystawa „Przejścia i pęknięcia” wpisuje się w program nowego roku działalności 4 WYMIARU, zapowiadając cykl wydarzeń i inicjatyw artystycznych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
SMAKI BASI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ...Treść komentarza: wowData dodania komentarza: 4.03.2026, 11:54Źródło komentarza: Szpitale powiatowe nie chcą umierać na kolanach. Protest przed ministerstwemAutor komentarza: zrażonyTreść komentarza: miasto by się rozwijało jakby rządzili ludzie myślący ekonomicznie,tanie tereny inwestycyjne i póżniej same pieniążki wpływają do budżetu gminy a tak drogie nieruchomości i wysokie podatki ,ja już nie zainwestuje bo za duże koszty i ciągle podnoszone podatki ,firmy rodzinne już się likwidująData dodania komentarza: 1.03.2026, 11:56Źródło komentarza: NA ŻYWO: Gala Żelazne Skrzydła BiznesuAutor komentarza: Lokalna.TVTreść komentarza: Dziękujemy za wszystkie uwagi. Nadmienimy, ze na portalu często publikujemy zdjęcia z wydarzeń, w których nie uczestniczymy z kamerami, a np. otrzymujemy je od organizatorów. Za co również dziękujemy. Tak jest w przypadku wspomnianego zdjęcia „Ostrowiecki szpital z certyfikatem...”- źródło: fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim.Data dodania komentarza: 1.03.2026, 11:54Źródło komentarza: Media lokalne filarem demokracjiAutor komentarza: JakośćTreść komentarza: A sprawa jest poważna. Weźmy główną stronę tego portalu i najnowsze informacje. "Ostrowiecki szpital" - obrzydliwej jakości zdjęcie, cyfrowy zoom ze smartfona. Mam bronić mediów lokalnych, które produkują takie badziewie? A da się lepiej. "Budynek po byłym banku" - wideo świetnej jakości. Po prostu, media lokalne muszą postawić na jakość, smartfony nie nadają się.Data dodania komentarza: 27.02.2026, 13:07Źródło komentarza: Media lokalne filarem demokracjiAutor komentarza: JakośćTreść komentarza: Ostatnie lata to gigantyczny spadek jakości mediów lokalnych! Produkowane przez nich fotoreportaże znacznie obniżyły jakość. Materiały wideo jeszcze bardzie obniżyły jakość. Co się stało? Ja dobrze wiem. Smartfony. Zamiana profesjonalnych aparatów na smartfony tym właśnie skutkuje. Nawet najwyższe modele smartfonów do zdjęć nadają się średnio, a do nagrywania wideo nie nadają się w ogóle. Zatem jak mam bronić mediów lokalnych, skoro te media dostarczają mi tandetne zdjęcia i wideo ze smartfonów? Są nieliczne strony lokalne, gdzie nadal można oglądać profesjonalne fotorelacje i wideo. Ale jest ich coraz mniej. Tym się zajmijcie. Media lokalne muszą stawiać na jakość. Smartfony wyrzucić, kupić porządny sprzęt - który i tak jest tańszy niż smartfonowe flagowce, a oferuje znacznie lepszą jakość i elastyczność.Data dodania komentarza: 27.02.2026, 12:58Źródło komentarza: Media lokalne filarem demokracjiAutor komentarza: MĄDRYTreść komentarza: strategia miasta to podwyższanie podatków i dawanie podwyżek min. w urzędach bo już za siedzenie ponad 8 tys.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!to jest chore i nikt z tym nic nie robi ,GÓRCZYŃSKI WRÓĆ TO MOŻE BĘDZIE ZNOWU DYSCYPLINA,KULTURA,LOGICZNE PENSJE I ULGI DLA FIRMData dodania komentarza: 26.02.2026, 13:30Źródło komentarza: Trwają prace nad strategią rozwoju Ostrowca Świętokrzyskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama