Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Poznajcie Janusza Kamockiego

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wykład zatytułowany „Janusz Kamocki – badacz Indonezji i przyjaciel Muzeum Azji i Pacyfiku”, który wygłosi dr Maria Szymańska – Ilnata. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie czasowej „Janusz Kamocki – Sandomierzanin, patriota, etnograf”, którą można oglądać do 21 stycznia 2024 r. Po wykładzie zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Podziel się
Oceń

Wydarzenie odbędzie się 12 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 17.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

………………………………………………………………………………………………......

Głównym założeniem wystawy „Janusz Kamocki – Sandomierzanin, patriota, etnograf” jest przypomnienie sylwetki dra Janusza Marii Saryusza Kamockiego (1927-2021), który był muzealnikiem, etnografem, żołnierzem Armii Krajowej (ps. Mamut), działaczem opozycyjnym w okresie PRL. Zajmował się badaniami etnograficznymi, związanymi głównie z problematyką kostiumologii ludowej oraz zasięgów grup etnograficznych, między innymi z żoną Marią Kamocką z Gierowskich prowadził badania etnograficzne nad strojem sandomierskim, których wynikiem była praca ,,Strój sandomierski”. Prowadził również badania w Singapurze, Indiach, Nepalu, Indonezji, Tatarstanie, Armenii, Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie. W 2016 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. Do zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu przekazał ponad 1,5 tysiąca pamiątek rodzinnych. Wystawa ma charakter monograficzny, a jej narracja oparta została na najważniejszych etapach życia, a przede wszystkim działalności patriotyczno - niepodległościowej i naukowej jej bohatera. Ekspozycję przygotował zespół kuratorski w składzie: dr hab. Tomisław Giergiel oraz Karolina Gara z Działu Historycznego Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Na wystawie zaprezentowane zostały obiekty pochodzące z prywatnej kolekcji: Joanny Kamockiej oraz ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu, Majsak. Galeria. Antyki w Sandomierzu, Urzędu Miejskiego oraz Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. 

Wystawa została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Burmistrza Sandomierza. Patronat medialny nad wystawą sprawuje: Lokalna.TV.

 


Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Nie tylko dla kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Przedsiębiorczość i edukacja
Reklama
Rynek pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: roszczeniowi Treść komentarza: Ujawnijcie zarobki średniomiesięczne z wszystkimi dodatkami to zobaczycie ile w Ostrowcu zarabiają urzędnicy i wchodzą w drugi próg podatkowy Data dodania komentarza: 11.06.2026, 21:14 Źródło komentarza: Będzie strajk w ZUS Autor komentarza: z tej ziemi Treść komentarza: Samo pustosłowie bez żadnego konkretu jakby przepisane z referatu posiedzenia partii politycznej a mieszkańcy chcą konkretów co faktycznie burmistrz zamierza robić,KONKRETNIE Data dodania komentarza: 11.06.2026, 14:57 Źródło komentarza: Lech Łodej o inwestycjach i współpracy z radnymi Autor komentarza: . Treść komentarza: Odznaka za Pozerstwo Samorządowe Data dodania komentarza: 10.06.2026, 22:35 Źródło komentarza: Najlepsi samorządowcy nagrodzeni Autor komentarza: Zxxx Treść komentarza: Dymisja całego zarządu i tenera wycofać kszo 3 ligi zacząć grać o A klasy Data dodania komentarza: 10.06.2026, 07:48 Źródło komentarza: Resovia z awansem. Pomarańczowo-Czarni wypunktowani Autor komentarza: M. Treść komentarza: Za co się pytam? Pytam się. Data dodania komentarza: 9.06.2026, 20:51 Źródło komentarza: Najlepsi samorządowcy nagrodzeni Autor komentarza: pracowity Treść komentarza: nareszcie widzicie ,że mamy prezydenta do podnoszenia podatków i wręczania wieńcy,zero podejścia do przedsiębiorców ostrowieckich ,widać ,że większość wszystko likwiduje Data dodania komentarza: 7.06.2026, 10:44 Źródło komentarza: Artur Łakomiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama