Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Ważny jubileusz

Wyjątkowy jubileusz wspólnoty

Parafia pw. Zaślubin Najświętszej Maryi Panny w Rudzie Kościelnej w 2026 roku świętuje 250-lecie istnienia. Jubileuszowe spotkanie było czasem modlitwy, wdzięczności i refleksji nad historią wspólnoty, która od wieków jednoczy mieszkańców okolicy.
Wyjątkowy jubileusz wspólnoty
Jubileusz parafii w Rudzie Kościelnej

Źródło: fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim

Podziel się
Oceń

Ćwierć tysiąclecia parafialnej historii
Fot. FB.com/Powiat Ostrowiecki   Jubileusz parafii w Rudzie Kościelnej 

Parafia pw. Zaślubin Najświętszej Maryi Panny w Rudzie Kościelnej w 2026 roku świętuje jubileusz 250-lecia istnienia, Parafię erygowano w 1776 roku a jej powstanie wiąże się z fundacją Franciszka Ksawerego Kochanowskiego herbu Korwin.

Fot. FB.com/Powiat Ostrowiecki   Jubileusz parafii w Rudzie Kościelnej 

Dla mieszkańców Rudy Kościelnej oraz okolicznych miejscowości rocznica ma znaczenie nie tylko religijne, ale także historyczne i społeczne. Parafia przez dziesięciolecia była miejscem modlitwy, spotkania i budowania lokalnej tożsamości. Jubileusz staje się więc okazją do spojrzenia na dzieje wspólnoty jako ważnej części historii całego regionu.

Miejsce zakorzenione w historii regionu

Ruda Kościelna, dawniej nazywana także Rudą nad Kamienną lub Rudą Ćmielowską, istnieje co najmniej od XVI wieku. Zanim utworzono tu samodzielną parafię, miejscowość należała do parafii w Ćmielowie. Z czasem pojawiła się potrzeba stworzenia odrębnego ośrodka duszpasterskiego dla wiernych z tej części okolicy, także z myślą o pobliskich wsiach.

Świątynia w Rudzie Kościelnej została poświęcona jeszcze przed formalnym erygowaniem parafii, w 1771 roku. Kościół do dziś pozostaje jednym z najważniejszych punktów miejscowej przestrzeni i świadkiem kolejnych pokoleń wiernych. W jego wnętrzu zachowały się cenne elementy wystroju, w tym polichromie oraz kamienna chrzcielnica z końca XVIII wieku. Pod prezbiterium znajdują się również krypty z grobami fundatora świątyni i jego żony Józefy z Dąmbskich, co dodatkowo podkreśla historyczną rangę tego miejsca.

Jubileusz jako czas wspólnej modlitwy i wdzięczności

Obchody 250-lecia były upamiętnieniem ważnej daty, lecz także żywym świętem całej parafialnej wspólnoty. O godzinie 11.00 została odprawiona uroczysta msza święta. Nabożeństwo zgromadziło parafian oraz wielu gości. 

Po mszy proboszcz parafii odsłonił pamiątkową tablicę, której treść przypomina o rocznicy ustanowienia parafii.  

Fot. FB.com/ Powiat Ostrowiecki  Odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Kościele 

 

Święto pamięci i wspólnoty

Wspólnota obejmuje nie tylko Rudę Kościelną, ale także okoliczne miejscowości, między innymi Stoki Duże, Stoki Małe, Stoki Stare, część Teofilowa i Wiktoryn. Dla wielu rodzin parafia pozostaje miejscem najważniejszych wydarzeń życiowych, od chrztów po śluby i pożegnania bliskich.

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Nie tylko dla kierowców
Reklama
Reklama
Przedsiębiorczość i edukacja
Reklama
Rynek pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxxx ukruf Treść komentarza: niech się lepiej zabiorą za banderowców z upadliny Data dodania komentarza: 29.07.2026, 21:18 Źródło komentarza: Drogówka podsumowała akcję „Hulajnoga” Autor komentarza: Ostrowczanin . Treść komentarza: Proponuje przejzec wyksztalcenie pseudo urzednikow zatrudnionych przez kolegow ktorych pracodawca sa mieszkancy Ostrowca. Jestem w 100% pewny , ze ta urzednicza elita ostrowiecka ze swoim uzyskanym uczciwie wyksztalceniem w wiekszosci zajmie oferowane miejsca pracyNato.ist zwolnione miejsca pracy nalezy obsadzic wedlug uczciwych kryteriow Data dodania komentarza: 29.07.2026, 19:49 Źródło komentarza: Aktualne oferty pracy Autor komentarza: M. Treść komentarza: Nadwyżka ? Jubileusz? Duże premie dla zarządu Data dodania komentarza: 24.07.2026, 08:06 Źródło komentarza: Remonty, nowy parking i przygotowania do jubileuszu Autor komentarza: prawda Treść komentarza: Opatów szpital się rozwija a u nas ? Kiedy pokarzecie pensje lekarzy i dyrekcji szpitala? wiem ,że też to mln i kilka etatów Data dodania komentarza: 22.07.2026, 19:35 Źródło komentarza: Nowoczesny ZOL już otwarty Autor komentarza: mądre pytania Treść komentarza: po pierwsze czy będą obniżki podatków dla firm lokalnych czy ulgi dla obcych ? czy ujawnicie pensje w szpitalu w Ostrowcu i są tu milionerzy lepsi od tych w tv ? Data dodania komentarza: 21.07.2026, 17:23 Źródło komentarza: Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Autor komentarza: Ostrowczanin . Treść komentarza: Przedewszystki powinniscie wybudowac wiadukt nad torami, wtedy ten wasz remont mialby sens. Data dodania komentarza: 20.07.2026, 18:47 Źródło komentarza: Zmiany na ulicy Żeromskiego
Reklama
Napisz do nas
Reklama