Życzenia wraz z urodzinowym bukietem na ręce kpt. Pelagii Barwickiej w imieniu Świętokrzyskich Terytorialsów złożył ppłk Sławomir Machniewicz p.o. dowódcy 10 ŚBOT. W spotkaniu z Jubilatką uczestniczyła również wiceprezydent Kielc, Agata Wojda.
.jpg)
.jpg)
Przyjęcie urodzinowe rodzinnym domu w Kielcach zostało zorganizowane przez dzieci pani kapitan, państwa Andrzeja i Barbarę Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień z okresu okupacji oraz ze spotkań z przyjaciółmi z konspiracji.
.jpg)
.jpg)
Kapitan Pelagia Barwicka całe życie poświęciła na służbę Polsce, w szczególności dla dobra Małej Ojczyzny – Kielecczyzny. Skutecznie dba o miejsca pamięci narodowej.
Od 1 stycznia 1943 r. była żołnierzem Armii Krajowej, gdzie przyjęła kryptonim „Emilia” do marca 1943 r. Pelagia Barwicka pełniła funkcję komendantki placówki Wojskowej Służby Kobiet. Za działalność w konspiracji była dwukrotnie aresztowana. Za poświęcenie w walce wielokrotnie była odznaczana i wyróżniania m.in. Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Od 1989 r. jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a obecnie prezesem honorowym Koła 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.
Pani Pelagia przez wiele lat była członkiem Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach, organizowała pomoc socjalną dla kombatantów. Była niestrudzona w przeciwdziałaniu osamotnieniu i zapomnieniu o koleżanek i kolegów. Zyskała sobie wielkie uznanie i szacunek żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach i w całym województwie.
.jpg)






























![II Jarmark Dworski w Rudzie Kościelnej [relacja] II Jarmark Dworski w Rudzie Kościelnej [relacja]](https://static2.lokalnatelewizja.pl/data/articles/sm-16x9-ii-jarmark-dworski-w-rudzie-koscielnej-1757939579.jpg)


























































Napisz komentarz
Komentarze