Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

1 sierpnia: Światowy Dzień Karmienia Piersią

1 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Karmienia Piersią, który został ustanowiony w 1990 roku. To dzień, który ma promować karmienie wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia dziecka. 
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Podziel się
Oceń

Karmienie piersią - czyli najlepszy, wspólny start dla mamy i dziecka. W ten sposób dziecko dostaje to co najlepsze, naturalny pokarm, uwagę, ciepło i bezpieczeństwo. Wpływa z tego również wiele korzyści zdrowotnych. Karmienie piersią minimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji, w tym zapalenie ucha oraz przewodu pokarmowego. Oprócz tego, u tych maluchów rzadziej niż u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym występują biegunki, kolki i stany zapalne. Z tego zjawiska korzystają również mamy.

Karmienie piersią dla mamy daje szybszą inwolucje macicy po porodzie, czyli zmniejsza ryzyko krwotoków bezpośrednio po porodzie, jak i mama obiektywnie traci po prostu mniej krwi. Ma mniejsze ryzyko anemii poporodowej. Skutkami odległymi jest mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi, na raka jajnika, zmniejsza ryzyko osteoporozy.

- mówi lekarz ginekolog - dr Krystyna Cygan 

Choć mamy z własnego doświadczenia znają inne korzyści, np. szybki powrót do dawnej sylwetki po porodzie, a przede wszystkim wygoda i komfort, ponieważ nie musza martwić się ani o gadżety do karmienia butelką, ani o temperaturę wody, czy mleka. Karmią gdzie chcą i kiedy chcą. 

Najwięcej mitów krąży wokół diety dla matki karmiącej. Na to nie ma reguły, powinna jeść wszystko co pożywne i zdrowe, a ponieważ karmiąca piersią ma większe potrzeby energetyczne, powinna przyswajać dziennie około 500 kalorii więcej. 

Przy pierwszym dziecku jadłam dosłownie wszystko, tyle, że z umiarem. Starałam się jeść sporo warzyw i owoców. Obecnie karmię trzecie dziecko i teraz wiem, że nie mogę jeść serków homogenizowanych, ani przesadzać z mlekiem

- mówi Katarzyna Cukierska - mama karmiąca piersią 

 


Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Nie tylko dla kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Przedsiębiorczość i edukacja
Reklama
Rynek pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ostrowczanin Treść komentarza: No Nie! nie mogę Naprawdę?!!! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 14:27 Źródło komentarza: Dobra ocena zarządu spółdzielni i wybór nowej rady nadzorczej Autor komentarza: M. Treść komentarza: Czy przed ulewnym deszczem infrastruktura ochronna też jest w planach. Poniedziałkowy deszcz pokazał jak jest. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 05:28 Źródło komentarza: Samorządowcy rozmawiali o schronach i ochronie ludności Autor komentarza: ;) Treść komentarza: ***** *** Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:38 Źródło komentarza: Zarząd województwa świętokrzyskiego z wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu Autor komentarza: Ostrowczanin . Treść komentarza: Z czego sie ciesza ci , ktorzy sa zatrudnieni po znajomosci, przeciez w takiej sytuacji nalezy plakac, ze pseudo elita polityczna doprowadzila do tego, ze wsrod swoich bezrobocie jest zadne , natomiast reszta ich nie interesuje. Czas wreszcie, na zmiany pwrsonalne w PUP, aby zaczeli pracowac tam osoby z umiejetnosciami i kwalifikacjami, a nie ze znajomosciami i spelniajacymi kryterium " czy dycha starczy". Data dodania komentarza: 17.06.2026, 19:04 Źródło komentarza: Duże zainteresowanie giełdą pracy Autor komentarza: Ostrowczanin . Treść komentarza: Czyzby okulistyka wg tego pana dyrektora funkjonowala tylko dla ViPuw Data dodania komentarza: 17.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Zmiany w okulistyce w ostrowieckim szpitalu Autor komentarza: Marek Staniszewski Treść komentarza: To oczywisty bardzo niebezpieczny regres .Miasto średniej wielkości bez oddziału okulistycznego praktycznie .Tego nie było nawet za komuny! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 23:16 Źródło komentarza: Zmiany w okulistyce w ostrowieckim szpitalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama