Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Podzielili się cennym lekiem

W Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim została zorganizowana dziś akcja honorowego oddawania krwi.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Apele o oddawanie krwi nie ustają, bowiem krwi brakuje w świętokrzyskich szpitalach. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach nieustanne zachęca do podzielenia się tym lekiem. Na dzień dzisiejszy brakuje wszystkich grup krwi. 

10 kwietnia w Terenowym Oddziale RCKiK w Ostrowcu Świętokrzyskim została zorganizowana kolejna już akcja oddawania krwi. 

Z naszego apelu skorzystało około 30 osób. Są to krwiodawcy, którzy regularnie nas odwiedzają, osoby które oddają krew dla kogoś bliskiego i uczniowie 

- opowiada Halina Łysakowska z RCKiK w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 regularnie odwiedzają stację krwiodawstwa przy ulicy Świętokrzyskiej. Raz w miesiącu grupa młodzieży, zrzeszona w szkolnym kole wolontariatu oddaje krew.  

 

Bardzo prosimy wszystkie osoby chętne do oddania krwi o zgłaszanie się do punktów poboru krwi w województwie świętokrzyskim (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach ul. Jagiellońska 66 - godziny rejestracji od 7.00 do 14.00 , w środy 7.00 do 16.30. Oddziały Terenowe w Końskich ul. Gimnazjalna 41 b, Ostrowiec Świętokrzyski ul. Świętokrzyska 22, Sandomierz ul. Schinzla 13, Skarżysko-Kamienna ul. Szpitalna 1. Banki krwi w naszym województwie mają niskie stany magazynowe. W niektórych niedobory są już niemal wszystkie grupy krwi.

- apeluje RCKiK.

Krew jest bezcennym lekarstwem, które pomaga skutecznie walczyć o zdrowie i życie pacjentów szpitali. Musimy pamiętać, że krwi nie da się wyprodukować. Tylko człowiek jest jedynym źródłem tego życiodajnego leku.

 

KTO MOŻE ODDAĆ KREW?

 

·         krew mogą oddawać osoby między 18 a 65 rokiem życia, zdrowe, które ważą ponad 50 kilogramów;

·         żeby oddać krew trzeba być wypoczętym;

·         dzień wcześniej należy wypić około dwóch litrów wody;

·         w dniu oddania krwi trzeba koniecznie zjeść lekkostrawny posiłek;

·         należy posiadać ze sobą dowód osobisty, paszport, lub aplikację mObywatel;

·         przyjmowane leki należy skonsultować z naszym lekarzem kwalifikującym;

·         nie można mieć żadnej infekcji (gorączka, opryszczka, katar, kaszel);

·         jeżeli przechodziliśmy zabiegi chirurgiczne dyskwalifikacja tymczasowa na 4 miesiące przed oddaniem krwi;

·         zabiegi ambulatoryjne (szycie rany, ewakuacja ropnia, usunięcie ciała obcego, kaszaka, włókniaka, tłuszczaka, paznokcia) – dyskwalifikacja tymczasowa na 7 dni (14 dni od zakończenia antybiotykoterapii jeśli stosowana);

·         tatuaż, makijaż permanentny, piercing dyskwalifikuje tymczasowo na 4 miesięcy przed oddaniem krwi;

·         akupunktura, mezoterapia (sprzęt jednorazowy) - dyskwalifikuje na 24 godziny

·         zabiegi z użyciem „botoxu” – dyskwalifikuje na 36 dni;

·         kwas hialuronowy i depilacja bez naruszenia ciągłości skóry – nie dyskwalifikuje tymczasowo;

·         6 miesięcy po urodzeniu dziecka;

·         Leczone nadciśnienie, hiperlipidemia, hiperglikemia nie musi dyskwalifikować (do decyzji lekarza kwalifikującego)

 

Bieżące stany magazynowe zapasów krwi publikowane są na stronie internetowych i pozostałe informacje https://www.rckik-kielce.com.pl/
 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
SMAKI BASI
KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: To już widzę te odsetki 😱Data dodania komentarza: 4.12.2025, 20:17Źródło komentarza: MEC nie zapłaci. GIOŚ postanowił wstrzymać wykonanie decyzji o karzeAutor komentarza: ostrowczaninTreść komentarza: ja uważam ,że PUP to nie tylko siedzenie i picie kawki tylko trzeba ruszyć do firm i zaproponować wsparcie i możliwości współpracy w różnych okresach funkcjonowania ,urzędy udają ,że pomagają a tak naprawdę to zero pomocy i wsparcia i tylko kontrole i podnoszone koszty podatków itp.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 18:37Źródło komentarza: Dni Pracodawców 2025 w Ostrowcu Św. - Tydzień Konsultacji dla przedsiębiorcówAutor komentarza: druga kategoriaTreść komentarza: Czy ktoś w tym mieście poza podatkami coś zrobi dla firm? Prezydent to sztuka do składania wieńcy i wręczania dyplomów ,tak jak w gminie sąsiedniej tylko gospodynie wiejskie i zabawa,weście się ludzie do pracy a RADNI zamiast pomaga firmom to popieracie ich niszczenie ,to miasto zaściankowe powinno mieć podatki dużo niższe a radni powinni dopłacać za nic robienieData dodania komentarza: 3.12.2025, 16:29Źródło komentarza: Rada miasta uchwaliła podatki na 2026Autor komentarza: OstrowczaninTreść komentarza: Ciekawe jak zarzad powiatu potrakuje kryterium swojego guru " czy dycha sfarczy"?Data dodania komentarza: 3.12.2025, 16:00Źródło komentarza: Komisja wybrała kandydata na dyrektora szpitala w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Wręcz przeciwnie - to idealny człowiek na tym stanowisku. Zaangażowany, oddany, zawsze pełen energii.Data dodania komentarza: 2.12.2025, 12:25Źródło komentarza: M. Cichosz zapowiada grudzień pełen atrakcji i niespodzianekAutor komentarza: WSTYDTreść komentarza: ZA GÓRCZYŃSKIEGO BYŁ SPOKÓJ I NISKIE PODATKI A TERAZ ???Data dodania komentarza: 1.12.2025, 19:33Źródło komentarza: Rada Miasta wprowadza Strefę Płatnego Parkowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama