Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Inscenizacja bitwy pod Jeziórkiem już w sobotę

Okolice Ostrowca Świętokrzyskiego były areną częstych walk w okresie Powstania Styczniowego. Jedno z najważniejszych starć miało miejsce w dniach 4 i 5 maja 1863 roku. Z okazji 160. rocznicy zwycięskiej bitwy, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza na rekonstrukcję historyczną tego pamiętnego wydarzenia.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Podziel się
Oceń

 4 i 5 maja 1863 roku zgrupowanie powstańcze pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego najpierw podjęło walkę z oddziałami rosyjskimi pod miejscowością Boria (obecnie gmina Ćmielów), by następnie rozbić je zupełnie pod Jeziórkiem (dziś Sudół w gminie Bodzechów). 

Muzeum Historyczno-Archeologiczne 6 maja (sobota) o godz. 15.30 zaprasza na inscenizację do miejscowości Podgórze, w gminie Ćmielów  (rejon kościoła pw. św. Rozalii)

Podczas inscenizacji w symboliczny sposób zostaną pokazane sceny z jednej z najważniejszych bitew, jakie stoczono w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego w czasie Powstania Styczniowego. W widowisku realizowanym przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich wyeksponowana zostanie postać pułkownika Dionizego Czachowskiego – jednego z najwybitniejszych dowódców Powstania Styczniowego. 

Autorem scenariusza, reżyserem i komentatorem widowiska jest Przemysław Bednarczyk – historyk, były pracownik TVP Historia, autor wielu filmów historycznych, w tym nagradzanych na prestiżowych festiwalach filmowych: “Rok 1863”, “Zapomniany Legion”, “Pomnik trwalszy od spiżu – Komarów 1920”, “Sienkiewicz mniej znany”, “Piosnka o Belinie”, “Komendant Zagończyk” i innych. W inscenizacji weźmie udział ponad 130 rekonstruktorów reprezentujących najlepsze i najbardziej renomowane grupy historyczne z całej Polski, w tym konnica. 

Odtwórcom „żywej historii” towarzyszyć będzie profesjonalna grupa pirotechniczna, co zagwarantuje widzom niezapomniane wrażenia, a jednocześnie pozwoli na lepsze poznanie realiów walk powstańczych. Przed, jak i po zakończeniu widowiska grupy rekonstrukcyjne rozstawią swoje dioramy (wystawy).

***

Po zakończeniu inscenizacji, w miejscowości Boria będzie miało miejsce odsłonięcie tablicy informacyjnej poświęconej bitwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

***

Patronat honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotr Gliński
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski
Starosta Ostrowiecki, Marzena Dębniak
Burmistrz Ćmielowa, Joanna Suska

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Lokalna.TV.

 


Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Nie tylko dla kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Przedsiębiorczość i edukacja
Reklama
Rynek pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: roszczeniowi Treść komentarza: Ujawnijcie zarobki średniomiesięczne z wszystkimi dodatkami to zobaczycie ile w Ostrowcu zarabiają urzędnicy i wchodzą w drugi próg podatkowy Data dodania komentarza: 11.06.2026, 21:14 Źródło komentarza: Będzie strajk w ZUS Autor komentarza: z tej ziemi Treść komentarza: Samo pustosłowie bez żadnego konkretu jakby przepisane z referatu posiedzenia partii politycznej a mieszkańcy chcą konkretów co faktycznie burmistrz zamierza robić,KONKRETNIE Data dodania komentarza: 11.06.2026, 14:57 Źródło komentarza: Lech Łodej o inwestycjach i współpracy z radnymi Autor komentarza: . Treść komentarza: Odznaka za Pozerstwo Samorządowe Data dodania komentarza: 10.06.2026, 22:35 Źródło komentarza: Najlepsi samorządowcy nagrodzeni Autor komentarza: Zxxx Treść komentarza: Dymisja całego zarządu i tenera wycofać kszo 3 ligi zacząć grać o A klasy Data dodania komentarza: 10.06.2026, 07:48 Źródło komentarza: Resovia z awansem. Pomarańczowo-Czarni wypunktowani Autor komentarza: M. Treść komentarza: Za co się pytam? Pytam się. Data dodania komentarza: 9.06.2026, 20:51 Źródło komentarza: Najlepsi samorządowcy nagrodzeni Autor komentarza: pracowity Treść komentarza: nareszcie widzicie ,że mamy prezydenta do podnoszenia podatków i wręczania wieńcy,zero podejścia do przedsiębiorców ostrowieckich ,widać ,że większość wszystko likwiduje Data dodania komentarza: 7.06.2026, 10:44 Źródło komentarza: Artur Łakomiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama