Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Piotr urzeczywistnił marzenie senne ojca

W sobotę, 23 lipca w Rżuchowie (gmina Sadowie), na terenie należącym do właścicieli Domu Spokojnej Książki - państwa Moniki i Piotra Kogut, odsłonięto wyjątkowy, jedyny na świecie, Pomnik Książki zrobiony z książek.
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Pomysł na pomnik, to jest realizacja snu. Mojemu ojcu przyśnił się taki pomnik. Wtedy we śnie to były duże zbiorniki szklane, wypełnione po brzegi książkami, które stały na tle lasu 

- mówi Piotr Kogut, który senne marzenie swojego ojca postanowił urzeczywistnić. W realizację pomysłu zaangażowali się bardzo szybko przyjaciele państwa Kogutów i miłośnicy książek. W szklanych bryłach znalazło się około 3 tys. książek, dobranych, posortowanych, i uporządkowanych, niczym katalog.

To trochę jest hołd złożony bibliotekarzom. My nie jesteśmy biblioteką. Działamy trochę na innej zasadzie ale to przecież bibliotekarze pracowicie układają te książki, tworzą katalogi po to, abyśmy mogli z nich korzystać i tutaj troszkę chciałem tym tropem pójść

- mówi Piotr Kogut

Niektórzy oglądając Pomnik Książki mogą doszukiwać się analogii do „szklanych domów”  Stefana Żeromskiego, niektórych może zaskakiwać połączenie kruchego szkła z papierem, ale twórcy  tłumaczą, że książka  też jest krucha, narażona na zniszczenie, na spalenie, na zalanie. Zamknięta szczelnie bryła chroni książki, ale gdyby czytelnik zapragnął sięgnąć do jej wnętrza, to taka możliwość istnieje. To jest żywy pomnik - zapewnia Piotr Kogut.


Największą wartością książki jest jej treść, która ma wpływ na rozwój człowieka, na kształtowanie jego osobowości i wyobraźni. Zdaniem Marty Dobrowolskiej-Wesołowskiej największym pomnikiem książki są dwie ręce czytelnika, które ją trzymają i codziennie z nią rozmawiają i ją czytają. 
Osoby, które chcą zobaczyć ten jedyny na świecie Pomnik Książki zrobiony z książek  mogą zajrzeć do Rżuchowa - tam gdzie nikt nie wie, czy ludzie mieszkają wśród książek czy książki mieszkają u Kogutów.
 Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WitekTreść komentarza: To ma być wizytówką miasta ludzie 😂😂😂OCHYDAData dodania komentarza: 13.08.2022, 12:47Źródło komentarza: Otoczenie dworca wschodniego zmieniło swoje oblicze A Autor komentarza: LOKALNA.TVTreść komentarza: Fundacja Bo w nas jest moc ul. Żurawinowa 2, 27-400 Ostrowiec Św. Numer subkonta w Pekao S.A. 16 1240 5035 1111 0010 9703 7083 IIBAN: PL + numer rachunku ( do wpłat zagranicznych) SWIFT/BIC: PKOPPLPW Tytułem: Darowizna dla MarkaData dodania komentarza: 13.08.2022, 11:49Źródło komentarza: Pomóżmy Markowi stanąć na nogiAutor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Pozdrawiam. Proszę o nr. konta chętnie pomogę (ale nie wiem jak?)Data dodania komentarza: 13.08.2022, 11:30Źródło komentarza: Pomóżmy Markowi stanąć na nogiAutor komentarza: ,Treść komentarza: Przejście dla pieszych ulica Wspólna i zaparkowane przy nim pojazdy. Ktoś to kontroluje nadzoruje?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:25Źródło komentarza: Czy piesi są bezpieczni na przejściach?Autor komentarza: EwaTreść komentarza: To nie natura niszczy, tylko człowiekData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:20Źródło komentarza: Sandomierskie wąwozy zostaną zabezpieczoneAutor komentarza: Patrzący z bliskaTreść komentarza: Szanowna Pani Burmistrz Ćmielowa- Joanno Suska !...litości nad nami wszystkimi .Słuchaczami lokalnych radiowych rozgłośni i lokalnej T V.?!!! W ilu jeszcze" perspektywach" zamierza Sz.Pan wystąpic???Data dodania komentarza: 08.08.2022, 10:58Źródło komentarza: TELEFAKTY - 5.08.2022 r.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama