" " Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bohaterski lotnik ppłk. Stanisław Poziomek

Mieszkańcy gminy Tarłów pamiętają o bohaterach swojej ziemi. W murze przy kościele parafialnym w Tarłowie została odsłonięta tablica, upamiętniająca ppłk. Stanisława Poziomka.
Ładuję odtwarzacz...

Podpułkownik Poziomka urodził się w 1908 roku w Potoczku, nieopodal Tarłowa. Skończył seminarium nauczycielskie, ale miłość do munduru, miłość do latania była silniejsza. Ukończył kurs nawigatorów w Dęblinie. W czasie kampanii wrześniowej bronił polskiego nieba. Zawierucha wojenna rzuciła go najpierw do Francji, a potem do Wielskiej Brytanii. 
Tam był dowódcę 304. Dywizjonu Bombowego,  a następnie dowódcą szefa sztabu Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Został zestrzelony przez Niemców w 1944 roku nad Zatoką Biskajską. Spoczywa na cmentarzu w Bilbao, w Hiszpanii. 

Życie pułkownika Stanisława Poziomka pokazuje, że był on wierny rocie wojskowej przysięgi. Był wierny dewizie wypisywanej na sztandarach wojskowych - Bóg, honor i Ojczyzna. To bardzo ważne, że mieszkańcy pamiętają o swoich bohaterach, pięknie pielęgnują swoją historię. 

- podkreślił Andrzej Kryj, poseł RP, który uczestniczył w uroczystościach.

Na terenie gminy Tarłów nie brakuje miejsc związanych z historią Polski. To własnie na ziemi tarłowskiej rozgrywały się potyczki Powstania Styczniowego. Nieopodal Tarłowa, w dniach 30 czerwca–2 lipca 1915 roku I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego stoczyła zwycięską bitwę z oddziałem rosyjskim, na froncie austriacko–rosyjskim w I wojnie światowej. Tam znajduje się pamiątkowy obelisk. 

Gratuluję Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Tarłowskiej, które było inicjatorem ufundowania tablicy. Gratuluję władzom gminy na czele z wójtem Tomaszem Kamińskim za postawę godną naśladowania.

Gratuluję Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Tarłowskiej, które było inicjatorem ufundowania tablicy. Gratuluję władzom gminy na czele z wójtem Tomaszem Kamińskim za postawę godną naśladowania

- dodał Andrzej Kryj. 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama