Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ostrowieckie szkoły przyjmują dzieci z Ukrainy

Placówki oświatowe z Ostrowca Świętokrzyskiego gotowe są na przyjęcie uczniów z Ukrainy. Jeżeli będzie taka potrzeba, to w szkołach zostaną utworzone oddziały przygotowawcze, w których pracę będą mogły znaleźć Ukrainki.
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Ukraińscy uchodźcy potrzebują dachu nad głową i poczucia bezpieczeństwa. Liczba osób przekraczających granice wciąż rośnie.  
Ponad 24 tysiące, uciekających przed wojną dzieci już uczęszcza do polskich szkół i przedszkoli.

 W Ostrowcu Świętokrzyskim w szkołach podstawowych uczy się już 28 uczniów. Do ostrowieckich przedszkoli uczęszcza 13 dzieci. 

Dzieci bardzo dobrze się adaptują. Szczególnie te młodsze. Nie ma żadnego problemu. Starsi posługują się translatorami. Nawet nauczyciele zauważyli,  ze odnajdują się w nowej rzeczywistości.    

- mówi Jan Bernard Malinowski, naczelnik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.  

Przed wybuchem wojny w szkołach średnich powiatu ostrowieckiego uczyła się tylko trójka uczniów z Ukrainy. Kilkunastoosobowa grupa uczniów z Ukrainy zasiliła szeregi Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.  

Szkoła jest bardzo dobrze przystosowana. W przeszłości kształciła się tam młodzież z Ukrainy i BIałorusi. Na pewno nie będzie problemu z porozumiewaniem się

- dodaje Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

 W szkołach, sporym problemem jest bariera językowa. Dlatego w systemie polskiej edukacji zaproponowano zmiany. Mają zostać utworzone  tzw.oddziały przygotowawcze, O utworzenie takich oddziałów mogą wnioskować dyrektorzy szkół do organu prowadzącego. 

W oddziałach przygotowawczych będą mogły być zatrudnione osoby na etatach tak zwanej pomocy dydaktycznej. 

Nie musi to być osoba, która ma wykształcenie pedagogiczne. Wystarczy, aby umiała porozumieć się w języku polskim i ukraińskim.  To mogą być też Ukrainki 
 

- wskazuje Wiesław Gruszka, kierownik oddziału ŚKO w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

Napływ uchodźców wymusił nowelizację polskich przepisów w zakresie liczebności klas młodszych i grup przedszkolnych. Teraz w klasach I-III może uczyć się  nie 25 a 29 uczniów, zaś w przedszkolu grupa może być 28 osobowa. 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WitekTreść komentarza: To ma być wizytówką miasta ludzie 😂😂😂OCHYDAData dodania komentarza: 13.08.2022, 12:47Źródło komentarza: Otoczenie dworca wschodniego zmieniło swoje oblicze A Autor komentarza: LOKALNA.TVTreść komentarza: Fundacja Bo w nas jest moc ul. Żurawinowa 2, 27-400 Ostrowiec Św. Numer subkonta w Pekao S.A. 16 1240 5035 1111 0010 9703 7083 IIBAN: PL + numer rachunku ( do wpłat zagranicznych) SWIFT/BIC: PKOPPLPW Tytułem: Darowizna dla MarkaData dodania komentarza: 13.08.2022, 11:49Źródło komentarza: Pomóżmy Markowi stanąć na nogiAutor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Pozdrawiam. Proszę o nr. konta chętnie pomogę (ale nie wiem jak?)Data dodania komentarza: 13.08.2022, 11:30Źródło komentarza: Pomóżmy Markowi stanąć na nogiAutor komentarza: ,Treść komentarza: Przejście dla pieszych ulica Wspólna i zaparkowane przy nim pojazdy. Ktoś to kontroluje nadzoruje?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:25Źródło komentarza: Czy piesi są bezpieczni na przejściach?Autor komentarza: EwaTreść komentarza: To nie natura niszczy, tylko człowiekData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:20Źródło komentarza: Sandomierskie wąwozy zostaną zabezpieczoneAutor komentarza: Patrzący z bliskaTreść komentarza: Szanowna Pani Burmistrz Ćmielowa- Joanno Suska !...litości nad nami wszystkimi .Słuchaczami lokalnych radiowych rozgłośni i lokalnej T V.?!!! W ilu jeszcze" perspektywach" zamierza Sz.Pan wystąpic???Data dodania komentarza: 08.08.2022, 10:58Źródło komentarza: TELEFAKTY - 5.08.2022 r.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama