Wszytko zaczęło się w Krzemieńcu, a teraz przyszedł czas na podsumowanie

  • 24.05.2021, 16:17
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Od blisko 10 lat krakowska „Galeria Labirynt” organizowała międzynarodowe sympozja i plenery malarskie w Krzemieńcu na Ukrainie. To właśnie w tym mieście urodził się m.in. Juliusz Słowacki, ale stało się ono również Mekką dla pokoleń artystów i miejscem połączenia wielu kultur, historii i tradycji. Przygotowaniom i działaniom w ramach tych spotkań towarzyszyło również Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, które w piątek podsumowało 10-lecie współpracy organizując finisaz wystaw: "MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM ARTYSTYCZNO-NAUKOWE SPOTKANIA W KRZEMIEŃCU 2008-2018" oraz "ROMANTYZM I NOSTALGIA. OBRAZ KRESÓW W MALARSTWIE POLSKIM"

75 prac, które zostały zaprezentowanych w ostrowieckiej galerii BWA to podsumowanie trwających 10 lat spotkań wielu artystów z 28 państw świata.  Pokazano Kresy widziane tu i teraz, przez artystów współczesnych, podążających śladami swoich mistrzów. Dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Krakowie, człon historyczny wystawy zbudowały prace takich artystów jak: Emil Krcha, Stanisław Witkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Dębicki, Juliusz Makarewicz, Fryderyk Pautsch, Kazimierz Sichulski czy Jan Stanisławski.

Podwójna wystawa: "MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM ARTYSTYCZNO-NAUKOWE SPOTKANIA W KRZEMIEŃCU 2008-2018" oraz "ROMANTYZM I NOSTALGIA. OBRAZ KRESÓW W MALARSTWIE POLSKIM" daje niezwykłą okazję do weryfikacji założenia, iż każda epoka naznaczona jest formami obrazowania, charakterystycznymi dla danego czasu i wynikającymi z aktualnych poszukiwań twórczych, rozwoju technologii i sposobów komunikacji.

Choć finisaż  odbył się 21 maja to wystawę można oglądać do 31 maja. 

Honorowy Patronat nad wystawą objęli:
Prezydent Miasta Krakowa – prof. Jacek Majchrowski,
Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie – Pan Oleh Mandiuk Mandiuk,
Konsulat Generalny RP we Lwowie,
Konsulat Generalny RP we Konsulat Generalny RP w Łucku

Kuratorzy wystawy: Leszek Żebrowski, dr Artur Bartkiewicz  [zobacz wideo]

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe