W Ostrowcu powstało Centrum Wolontariatu

  • 04.12.2020, 11:50
  • CodziennieWieszWięcej
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

„Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym"
                                                                                                                         - Ghandi

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Wolontariusza przedstawiciele Stowarzyszenia LGD „Krzemienny Krąg” oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu z Kielc podpisali porozumienie na rzecz utworzenia Centrum Wolontariatu w Ostrowcu Świętokrzyskim. W ubiegłym tygodniu zawiązano partnerstwo mające na celu wpieranie rozwoju wolontariatu na terenie powiatu ostrowieckiego, w skład którego weszły: Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg”, Miejskie Centrum Kultury i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Inspiracją to stworzenia Centrum Wolontariatu były obserwacje prowadzone przez wyżej wymienione instytucje, a także wiedza na temat potrzeb w zakresie zaangażowania wolontariuszy. Ufając, że praca wolontariuszy uwrażliwi mieszkańców środowiska lokalnego na potrzeby społeczne oraz zmotywuje do aktywnego uczestnictwa w ich rozwiązywaniu. 

 

W przestrzeni Ostrowca Świętokrzyskiego przez wiele lat nie było systematycznych
i trwałych działań związanych z wolontariatem. Mam na myśli działania, które kształtowałyby postawy wolontarystyczne oraz te, które wyposażałyby wolontariuszy w niezbędną wiedzę.

mówi Jarosław Kuba, prezes LGD „Krzemienny Krąg”.

Do końca stycznia planujemy organizację biura, uwzględniając zasoby kadrowe, przygotowanie lokalu oraz stworzenie wytycznych pod bazę wolontariuszy. Ponadto zostanie opracowany harmonogram i plan działań na przyszłe półrocze 2021 r., wliczając zarówno proces rekrutacji, szkoleń wolontariuszy oraz kampanię społeczną informującą i zachęcającą do zaangażowania w wolontariat. 

Do zadań partnerów będzie należało:

- ze strony RCW w Kielcach: wsparcie merytoryczne prac Centrum Wolontariatu
w Ostrowcu Św., przeprowadzenie szkolenia dla koordynatora wolontariatu lokalnego, wsparcie działań promocyjnych Centrum Wolontariatu przez wolontariuszy europejskich, wparcie działań funkcjonowania Centrum Wolontariatu w ramach funkcjonujących programów, w których RCW jest operatorem – przede wszystkim Korpus Solidarności.

- ze strony LGD „Krzemienny Krąg”: opracowanie planu działalności Biura Pośrednictwa Pracy Wolontariackiej na terenie powiatu ostrowieckiego, zwiększanie wiedzy z zakresu wolontariatu i upowszechnianie idei pracy wolontariackiej, organizowanie i promocja wolontariatu, wspieranie aktywności obywatelskiej ze szczególnym uwzględnieniem działalności wolontariackiej. 

Biuro Centrum Wolontariatu znajdować się będzie w budynku R1 Ostrowieckiego Browaru Kultury, przy ul. Siennieńskiej 54. Zainteresowane współpracą osoby oraz instytucje prosimy o kontakt pod adresem:  [email protected]

CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe