R. Gliwiński: 2019 jest kolejnym rokiem bicia rekordów przez WFOŚiGW w Kielcach

  • 29.11.2019, 10:06 (aktualizacja 29.11.2019, 16:11)
  • Katarzyna Kurek
2019 jest kolejnym rokiem bicia rekordów przez WFOŚiGW w Kielcach
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

28 listopada, w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano działalność instytucji w latach 2016-2019, przedstawiono plan działania na 2020. Podpisano również umowę z 4000 beneficjentem programu "Czyste Powietrze".

Jak podkreśla prezes WFOŚiGW w Kielcach - mamy się czym chwalić. W tym przypadku nie rzuca słów na wiatr, bowiem statystyki zestawiające rok 2019 z rokiem 2016 diametralnie się różnią. Trzy lata temu podpisano raptem 517 umów na różne programy  dotyczące poprawy jakości powietrza tj. budowa farm fotowoltaicznych, usuwanie odpadów zawierających azbest, wapnowanie gleb. W tym roku już na 30. października umów podpisano 4442. Liczby również pokazują, że to program "Czyste Powietrze" cieszy się największym zainteresowaniem.

"My staramy się realizować program jak najszybciej. W stosunku do wniosków, które już wpłynęły realizację programu mamy na poziomie 90%. Pod względem tego współczynnika jesteśmy najlepsi w Polsce."

- mówi Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW w Kielcach 

Program "Czyste Powietrze"  zakłada m.in wymianę przestarzałych kotłów, termomodernizację budynków mieszkalnych, a to oznacza, że skierowany jest głównie do właścicieli domów jednorodzinnych. Instytucja jednak poszła o krok dalej, bo jak informuje prezes Gliwiński, w ubiegłym tygodniu podpisano umowę z  podmiotem integrującymi działalność ciepłowniczą, poprzez którą mają być likwidowane piecyków w domach wielorodzinnych. 

Na - w pełni - czyste powietrze będziemy musieli jeszcze poczekać, bo mimo, że program  wdrożony został rok temu, to do jego realizacji przystąpiło zaledwie 13% gmin z woj. świętokrzyskiego. W ilości złożonych wniosków przoduje powiat kielecki, niestety tak dobrze nie plasuje się powiat ostrowiecki. Na sześć gmin w powiecie, do programu przystąpiły trzy, w tym gmina Bałtów, która oficjalnie do "Czystego Powietrza" dołączyła w połowie bieżącego roku, już kilkunastu mieszkańców zdecydowało się sięgnąć po dotację. 

Można wnioskować o wymianę starych pieców i kotłów, docieplenia przegród budynku, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, instalacje odnawialnych źródeł energii, czyli np. kolektorów słonecznych, czy montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Możliwości jest wiele, a maksymalne dofinansowanie jakie można zyskać to 53 tys. zł. 

Zatem korzyści są obopólne, mieszkańcy korzystają, a jakość powietrza poprawia się z dnia na dzień. Władze WFOŚiGW w Kielcach deklarują, że w 2020 r. to właśnie na działania związane z ochroną atmosfery zostanie przeznaczone najwięcej środków. 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe