Podwójny rocznik w szkołach średnich. Jak przebiegła rekrutacja?

  • 16.07.2019, 14:22
  • Bartek Gębusia
Jak przebiegła rekrutacja?
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zapowiedź reformy edukacji w 2016 roku wywołała wiele kontrowersji. Od tego czasu zaczęły się intensywne prace nad zmianą systemy oświaty. Pojawiły się pytania: Czy dla uczniów starczy miejsc w szkołach, które sobie wymarzyli? Czy w szkołach będzie dwuzmianowość? Czy szkoły są przygotowane na przybycie podwójnego rocznika?

W roku szkolnym 2017/2018  uczniowie dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej stali się uczniami 8-letniej szkoły podstawowej. Tym samym zaczęto wygaszanie gimnazjów. Dotychczasowe 3-letnie licea ogólnokształcące z dniem 1 września 2019 r. stały się 4-letnim liceum, a od 1 września 2020 r. rozpoczyna się  stopniowe wygaszanie trzyletniego liceum ogólnokształcącego. 16 lipca w szkołach średnich pojawiły się wyniki rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. 

W całym procesie rekrutacji zostało z rekrutowanych blisko 1800 uczniów. Najwięcej wybierało licea ogólnokształcące bo takich oddziałów będzie utworzonych łącznie ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego - 27. W tych oddziałach największą popularnością cieszyły się kierunki lingwistyczne, humanistyczne, biologiczno-chemiczne. Mniejszym zainteresowaniem klasy matematyczno-fizyczne, matematyczno-geograficzne - to w zależności od szkoły. 22 oddziały techników zostanie otwartych i tylko 8 szkół branżowych

-informuje- Mariusz Łata - Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym

60 uczniów z powiatu ostrowieckiego nie zostało przyjęte do żadnej szkoły. 

Były takie sytuacje, że nie każdy z kandydatów dostał się do swojej preferowanej szkoły. Były takie sytuacje, że kandydaci wskazując trzy szkoły do żadnej nie zostali przydzieleni. Wynika to z tego, że uzyskali zbyt małą liczbę punktów w procesie rekrutacyjnym. 

-tłumaczy- Mariusz Łata - Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym

Co z uczniami, którzy zostali bez szkoły średniej?

Po 24 lipca będziemy mieli ostateczne listy w poszczególnych klasach. Te 60 osób, które w tym momencie są poza procesem rekrutacyjnym - uspokajam. Mamy ponad 100 miejsc wolnych w różnego typu rodzajach szkół. 

-mówi- Mariusz Łata - Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym

W liceach ogólnokształcących jest zaledwie 6 wolnych miejsc, w technikach tylko około 25, najwięcej bo 80 w szkołach branżowych. Kolejnym nasuwającym się pytaniem jest to... Czy w szkołach średnich nie pojawią się braki kadrowe?

Będą prowadzone symulacje przez dyrektorów szkół dotyczące braków, czy takowe wystąpią. Ja chciałbym tylko zaznaczyć, że w szkołach prowadzonych przez Powiat Ostrowiecki wielu nauczycieli, od wielu lat pracuje na niepełnych etatach, na niepełnych częściach zatrudnienia. 

-mówi- Mariusz Łata - Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym

Ostrowiecki "Staszek" cieszył się największym zainteresowaniem podczas rekrutacji. 110 osób było  ponad planową rekrutację. W Liceum Ogólnokształcącym nr I im. Stanisława Staszica w roku szkolnym 2019/2020 powstanie 9 oddziałów klas I. Przyszli uczniowie szkół średnich zdecydowanie wybierali klasy humanistyczne, prawne czy dziennikarskie. 

Cieszy nas ten nabór bo jest to najlepszy nabór we wszystkich szkołach średnich w naszym mieście i potwierdza, że oferta przedstawiona przez naszą szkołę znalazła uznanie uczniów i rodziców co zaowocowało taką, a nie inną liczbą złożonych dokumentów. 

-mówi- Dariusz Kaszuba - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr I im. S.Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim

 

Urzędnicy i dyrektorzy nie przewidują żadnych problemów związanych z podwójnym rocznikiem, uczniowie spokojnie będą mogli kształcić się w roku szkolnym 2019/2020.
 

Bartek Gębusia

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe