Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Płk. Jan Piwnik "Ponury" będzie miał Izbę Pamięci

W Janowicach, w gminie Waśniów powstanie Izba Pamięci płk. Jana Piwnika ,,Ponurego"
Płk. Jan Piwnik "Ponury" będzie miał Izbę Pamięci
W Janowicach wmurowano akt erekcyjny pod budowę świetlicy / fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim

W czwartek, 23 czerwca w Janowicach odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod świetlicę wiejską. 
W wydarzeniu uczestniczyła starosta Marzena Dębniak, bratanica pułkownika ana Piwnika ,,Ponurego", była minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Barbara Piwnik oraz gospodarze gminy Waśniów - wójt Krzysztof Gajewski, przewodniczący rady gminy Mirosław Chamera. Świadkami tej podniosłej chwili byli radni, sołtysi oraz mieszkańcy, którzy będą korzystali z obiektu.

 

Starosta Marzena Dębniak pogratulowała inwestycji w Janowicach / fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim 

 

Świetlica w Janowicach budowana jest na działce, gdzie była szkoła podstawowa. Kilkanaście lat temu placówka została zamknięta. Potem budynek wykorzystywany był przez lokalną społeczność na miejsce spotkań. Od kilku lat dawna szkoła stała pusta i niszczała. Władze gminy Waśniów podjęły decyzję, aby budynek zburzyć, a na jego miejscu postawić świetlicę, z której będą korzystali mieszkańcy Janowic i ościennych wsi. 
W budowanym obiekcie, będzie się też mieściła Izbą Pamięci płk. Jana Piwnika „Ponurego”, który związany jest z ziemią waśniowską. Urodził się w 1912 roku w Janowicach, a szkoła w pobliskiej Mominie od 2010 roku nosi jego imię. Od kilkunastu lat, w maju organizowane są w Mominie uroczystości upamiętniające „Ponurego” i jego podkomendnych. 

 

Pod aktem erekcyjnym podpis złożyła bratanica "Ponurego"- Barbara Piwnik / fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim 

Warto wspomnieć, że Na przeciwko budowanej świetlicy znajduje się dom, w którym mieściła się kwatera zgrupowań partyzanckich „Ponurego”. Przez wiele lat była tam Izba Pamięci. Po śmierci właścicielki domu, znaczna część zbiorów trafiła w prywatne ręce. 
 

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele lokalnego samorządu i mieszkańcy / fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim 

Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WitekTreść komentarza: To ma być wizytówką miasta ludzie 😂😂😂OCHYDAData dodania komentarza: 13.08.2022, 12:47Źródło komentarza: Otoczenie dworca wschodniego zmieniło swoje oblicze A Autor komentarza: LOKALNA.TVTreść komentarza: Fundacja Bo w nas jest moc ul. Żurawinowa 2, 27-400 Ostrowiec Św. Numer subkonta w Pekao S.A. 16 1240 5035 1111 0010 9703 7083 IIBAN: PL + numer rachunku ( do wpłat zagranicznych) SWIFT/BIC: PKOPPLPW Tytułem: Darowizna dla MarkaData dodania komentarza: 13.08.2022, 11:49Źródło komentarza: Pomóżmy Markowi stanąć na nogiAutor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Pozdrawiam. Proszę o nr. konta chętnie pomogę (ale nie wiem jak?)Data dodania komentarza: 13.08.2022, 11:30Źródło komentarza: Pomóżmy Markowi stanąć na nogiAutor komentarza: ,Treść komentarza: Przejście dla pieszych ulica Wspólna i zaparkowane przy nim pojazdy. Ktoś to kontroluje nadzoruje?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:25Źródło komentarza: Czy piesi są bezpieczni na przejściach?Autor komentarza: EwaTreść komentarza: To nie natura niszczy, tylko człowiekData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:20Źródło komentarza: Sandomierskie wąwozy zostaną zabezpieczoneAutor komentarza: Patrzący z bliskaTreść komentarza: Szanowna Pani Burmistrz Ćmielowa- Joanno Suska !...litości nad nami wszystkimi .Słuchaczami lokalnych radiowych rozgłośni i lokalnej T V.?!!! W ilu jeszcze" perspektywach" zamierza Sz.Pan wystąpic???Data dodania komentarza: 08.08.2022, 10:58Źródło komentarza: TELEFAKTY - 5.08.2022 r.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama