Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gmina Kunów odkrywa przyrodnicze tajemnice

Sposobem na odpoczynek na świeżym powietrzu mogą być piesze wędrówki,. Na mapie miejsc wartych zwiedzenia, należy odnotować kunowski wodospad.
Ładuję odtwarzacz...

Ścieżka geo-edukacyjna w Dołach Biskupich to perełka na mapie turystycznej gminy Kunów. Unikatowa budowa geologiczna, otoczona kompleksem leśnym, to gratka nie tylko dla przyrodników. Jest to odpowiednie miejsce do relaksu na świeżym powietrzu. 

Na terenie gminy Kunów jest wiele innych ciekawych miejsc. Jednym z nich jest wodospad w Kunowie.

Mamy zamiar rozszerzyć ścieżkę geo-edukacyjną o wodospad kunowski. Chcemy w tym miejscu utworzyć pomnik przyrody. Jesteśmy w porozumieniu ze Wspólnotą Ziemi Kunowskiej, która jest właścicielem tego terenu 

-mówi Lech Łodej, burmistrz Kunowa. 

Otoczenie wodospadu to miejsce ciekawe przyrodniczo. Teren upodobał sobie ptak żołna, który przylatuje z Afryki w połowie kwietnia na okres lęgowy. To gatunek zagrożony wymarciem i chroniony prawem, wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. 

Mamy tam jedno z największych w Polsce skupisko tego ptaka. To gratka nie tylko dla ornitologów. Dlatego chcemy chronić ten teren

 -dodaje Lech Łodej.

Wizerunek ptaka został umieszczony na statuetce, która przyznawana jest od 2016 roku. Nagroda "Kunowska Żołna" trafia do osób lub instytucji szczególnie zasłużonych dla lokalnej społeczności, wyróżniających się w promowaniu gminy Kunów. W pierwszej edycji nagrodę otrzymał miejscowy ornitolog, Bogusław Sępioł, który odkrył istnienie żołny w okolicach Kunowa. 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama