" " Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jeździec na siwym koniu w Sandomierzu

Ładuję odtwarzacz...

W grudniu do sandomierskiego muzeum trafił obraz olejny Piotra Michałowskiego „Jeździec na siwym koniu" z kolekcji Jagnińskich z Garbacza.

Ten obraz jest nie dziełem sztuki wysokiej rangi, ale również jest ważnym dokumentem historycznym. Bo jest pamiątka po dwóch bardzo ważnych rodzinach ziemiańskich – Jagnińskich i Łempickich – mówi dr Mikołaj Getka-Kenig, dyr. Muzeum Okręgowego. 

Piotr Michałowski jest jednym z najwybitniejszych polskich malarzy okresu romantyzmu. „Jeździec na siwym koniu” jest pierwszym dziełem tego artysty w kolekcji sandomierskiego muzeum. Obraz pochodzi z jednej z najbardziej znanych i docenianych przez historyków sztuki kolekcji malarza. – Obecnie niemal wszystkie znajdują się w Krakowie, Warszawie. Generalnie wszystkie to są obiekty muzealne.

Dzieło zostało kupione za 360 tysięcy złotych dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie jest najdroższym nabytkiem w placówce.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama