Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rok muzeum w filmowym skrócie

Rok 2021 był dla Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim czasem wytężonej pracy, a także przełomowych decyzji. Przede wszystkim realizowano projekt „Zwiększenie dostępności do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim poprzez poprawę infrastruktury Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki oraz Pałacu Wielopolskich” w ramach dofinansowania udzielonego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Ładuję odtwarzacz...

Po ponad 2 latach, prace modernizacyjne na Krzemionkach i w Pałacu Wielopolskich dobiegły do szczęśliwego końca. 20 października miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki po remoncie z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, lokalnych władz i innych instytucji.  

19 lipca – w 99. rocznicę odkrycia Krzemionek – udostępniono dla zwiedzających nową wystawę stałą „Władcy krzemienia” oraz zmodernizowaną trasę turystyczną. - Wiosną finalizowano projekt „Polana Czachowskiego – świadek historii” w ramach grantu uzyskanego z Fundacji ORLEN.

W drugiej połowie roku koncentrowano się na badaniach archeologicznych w ramach projektu „Nieinwazyjne rozpoznanie segmentu C pola eksploatacyjnego Krzemionki”, które można było przeprowadzić dzięki środkom z programu Ochrona zabytków archeologicznych będących w dyspozycji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 Prowadzono działania związane z utworzeniem Parku Kulturowego Pradziejowego Górnictwa Krzemienia nad Kamienną, którego celem jest ochrona krajobrazu kulturowego w otoczeniu komponentów Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego wpisanego w 2019 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wprowadzono do sprzedaży unikatowe certyfikowane gadżety wykonywane z krzemienia pasiastego pochodzącego z naszych krzemionkowskich kopalń. - Przybliżono różne aspekty działalności muzeum oraz skarby, które znajdują się w naszych zbiorach, publikując serię materiałów „Spotkania z muzeum”.

Dość istotnym elementem działalności Muzeum była popularyzacja dziedzictwa kulturowego m.in. poprzez organizację wydarzeń plenerowych. W maju było to spotkanie pod hasłem „Krzemień i Żelazo”, zaś w sierpniu liczni goście zawitali na „Ostrowiecki Festiwalu Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Krzemień, żelazo i bursztyn”.

20 grudnia zapadła historyczna decyzja, bardzo ważna dla rozwoju Muzeum. Tego dnia podpisano umowę, zgodnie z którą Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim od 2022 roku będzie od roku 2022 współprowadzone przez Powiat Ostrowiecki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama