Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rotablacja, czyli diamentowe wiertło w tętnicy

Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii GVM Carint w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny poszerza ofertę świadczeń kardiologicznych. Zabieg rotablacji jest stosowany u pacjentów, u których jedynym sposobem na poszerzenie naczyń wieńcowych jest modyfikacja ich budowy poprzez zniwelowanie zwapnień w obszarze naczyń. Metoda leczenia jest refundowana przez NFZ i jest już dostępna dla pacjentów kardiologicznych z powiatu ostrowieckiego.
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

O rotablacji mówi dr hab. n. med. Łukasz Rzeszutko z GVM Carint.

Już sam fakt, że diamentowe wiertło stosowane podczas zabiegu przewierca się przez zwężoną tętnicę z prędkością do 180 tysięcy obrotów na minutę, działa na wyobraźnię i ukazuje zaawansowanie leczenia kardiologicznego w ostrowieckim ośrodku Carintu.

A na czym dokładnie polega zabieg?

Rotablacja, czyli rozwiercenie zmiany w tętnicy wieńcowej wykonywana jest za pomocą wprowadzanego do wnętrza naczynia wysokoobrotowego wiertła pokrytego drobinami diamentu. Jeśli miałbym zobrazować zabieg, to śmiało mogę go porównać do bardzo precyzyjnego drążenia tunelu. Jako lekarz w trakcie zabiegu wiercę w blaszce miażdżycowej, tak aby wyeliminować zator na swojej drodze, czyli zwężenie, które jest efektem uwapnienia naczyń wieńcowych. Do zabiegu rotablacji kwalifikowani są Pacjenci, których naczynia wieńcowe są mocno uwapnione i zwłókniałe, co oznacza, że najczęściej nie ma możliwości poszerzenia ich za pomocą tzw. balonikowania

- odpowiada kierownik pracowni dr hab. n. med. Łukasz Rzeszutko.

Uwapnienie naczyń wieńcowych – utrudnienie w leczeniu

Z wiekiem wzrasta stopień uwapnienia tętnic wieńcowych – szacuje się, że są one obecne u połowy Pacjentów kardiologicznych powyżej 40 roku życia, a powyżej 60 roku życia istotne zwężenia – uwapnienia, dotyczą aż 30% chorych. Do czynników zwiększających powstanie zwapnień zaliczamy m.in.: płeć męską, otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz palenie papierosów.

Szansą na skuteczne leczenie kardiologiczne dla  drugiej grupy wiekowej – z dużymi zmianami w naczyniach wieńcowych, jest rotablacja. Jej istotą jest bowiem modyfikacja blaszki miażdżycowej, czyli zniwelowanie nieelastycznej części blaszki – zwapnienia, przy jednoczesnym oszczędzaniu elastycznych tkanek ścian naczynia. A wraz z wiekiem człowieka zwiększa się ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej oraz narasta stopień uwapniania blaszek miażdżycowych, które stają się bardzo twarde. Podobną sytuacje obserwujemy u Pacjentów, którzy chorują na cukrzycę czy niewydolność nerek – u nich postęp miażdżycy i wapnienia tętnic wieńcowych jest szybszy. Co ogranicza, a nawet wyklucza  leczenie klasycznymi metodami, czyli z wykorzystaniem baloników. Niepełne poszerzenie zmiany miażdżycowej ma wpływ na niewłaściwe rozprężenie stentu, co z kolei znacznie podnosi ryzyko zawału serca. Chorzy z takimi zmianami miażdżycowymi byli kwalifikowani do operacji wszczepienia by-passów lub nawet dyskwalifikowani z leczenia interwencyjnego. Alternatywą dla takiej grupy Pacjentów jest zabieg rotablacji, który wykonywany jest przezskórnie, nie wymaga znieczulenia ogólnego, ani rozcinania klatki piersiowej

tłumaczy kardiolog GVM Carint w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Liczba ośrodków wykonujących tego typu zabiegi w Polsce jest mała. Zabieg z powodzeniem wykonują duże ośrodki kliniczne, gdyż wymaga on nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale przede wszystkim wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów.

GVM Carint w Ostrowcu Świętokrzyskim, posiadając odpowiednie kompetencje kadrowe, dołączył zatem do grupy placówek kardiologicznych, które realizują zabieg rotablacji. Dla Pacjentów z regionu ostrowieckiego oznacza to jedno – nie będą już odsyłani do innych miast w celu odbycia zabiegu, a najczęściej pacjenci byli kierowani m.in. do ośrodka odległego o ponad 200 km.

Od ponad 13 lat dbamy o dostęp do najnowszych metod leczenia chorób układu sercowo -naczyniowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pracując z doskonałymi specjalistami możemy realizować zabiegi poszerzania tętnic wieńcowych oraz wiele innych skomplikowanych procedur w tym w zakresie elektroterapii. Działamy bez kompleksów względem dużych ośrodków akademickich czy wojewódzkich, a zawsze z szacunkiem i podziwem dla ich osiągnięć. Ale i sami pracujemy i ciągle inwestujemy, aby mieć własne osiągniecia, które bezpośrednio przekładają się bezpieczeństwo zdrowotne naszych Pacjentów. Centrum Kardiologii Inwazyjnej G.V.M. Carint zapewnia pełny profil leczenia pacjentów, nie odbiegając zakresem od akademickich szpitali zlokalizowanych w miastach wojewódzkich

mówi Sebastian Kawalec, prezes GVM Carint.    

 

__
GVM Carint / pierwszy akapit / – proszę o podlinkowanie do strony: www.gvmcarint.eu


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WitekTreść komentarza: To ma być wizytówką miasta ludzie 😂😂😂OCHYDAData dodania komentarza: 13.08.2022, 12:47Źródło komentarza: Otoczenie dworca wschodniego zmieniło swoje oblicze A Autor komentarza: LOKALNA.TVTreść komentarza: Fundacja Bo w nas jest moc ul. Żurawinowa 2, 27-400 Ostrowiec Św. Numer subkonta w Pekao S.A. 16 1240 5035 1111 0010 9703 7083 IIBAN: PL + numer rachunku ( do wpłat zagranicznych) SWIFT/BIC: PKOPPLPW Tytułem: Darowizna dla MarkaData dodania komentarza: 13.08.2022, 11:49Źródło komentarza: Pomóżmy Markowi stanąć na nogiAutor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Pozdrawiam. Proszę o nr. konta chętnie pomogę (ale nie wiem jak?)Data dodania komentarza: 13.08.2022, 11:30Źródło komentarza: Pomóżmy Markowi stanąć na nogiAutor komentarza: ,Treść komentarza: Przejście dla pieszych ulica Wspólna i zaparkowane przy nim pojazdy. Ktoś to kontroluje nadzoruje?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:25Źródło komentarza: Czy piesi są bezpieczni na przejściach?Autor komentarza: EwaTreść komentarza: To nie natura niszczy, tylko człowiekData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:20Źródło komentarza: Sandomierskie wąwozy zostaną zabezpieczoneAutor komentarza: Patrzący z bliskaTreść komentarza: Szanowna Pani Burmistrz Ćmielowa- Joanno Suska !...litości nad nami wszystkimi .Słuchaczami lokalnych radiowych rozgłośni i lokalnej T V.?!!! W ilu jeszcze" perspektywach" zamierza Sz.Pan wystąpic???Data dodania komentarza: 08.08.2022, 10:58Źródło komentarza: TELEFAKTY - 5.08.2022 r.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama