Dobre rośliny do ciemnej łazienki. Jakie kwiaty wybrać do łazienki?

  • 03.12.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Dobre rośliny do ciemnej łazienki. Jakie kwiaty wybrać do łazienki?
Popularyzacja uprawy roślin doniczkowych w łazience rozszerza się coraz bardziej i trzeba przyznać, że kwiaty w tym pomieszczeniu nie tylko wyglądają ładnie, ale też dobrze sobie radzą.

Dotychczas rzadko kto posiadał rośliny w łazience

Jeszcze kilka dekad temu, rośliny do łazienki wybierane były okazjonalnie i zachowawczo, ponieważ domownicy nie widzieli w nich efektownego elementu dekoracyjnego. Wraz ze zmianą trendów aranżacyjnych, rośliny w łazience stały się pożądanym gadżetem, który nie tylko wprowadza element ożywienia, ale dzięki swojej soczystej, zielonej kolorystyce, wyróżnia się na tle ciemnego lub stonowanego wykończenia armatury. Szczególnym przypadkiem są pomieszczenia bez okien. Jakie kwiaty do łazienki pozbawionej naturalnego światła wybierać i na co zwracać uwagę w ich pielęgnacji?

Kwiaty do łazienki bez okna - niemożliwe staje się możliwe

Botanika nauczyła już, że kwiaty do życia potrzebują światła, ciepła i wody. Te kluczowe składniki są priorytetem w prawidłowym wzroście i pączkowaniu. Łazienka wydaje się być idealnym miejscem do uprawy kwiatów doniczkowych, ponieważ jest często pomieszczeniem ciepłym i wilgotnym. Kiedy jednak pozbawiona jest dopływu naturalnego światła w postaci okna, wydawać by się mogło, że przechowywanie w niej żywych roślin jest niemożliwe. Okazuje się jednak, że istnieją rośliny do łazienki bez okna, które potrafią przetrwać w ciemności, a nawet zachwycać swoim rozkwitem.

Pielęgnacja roślin w ciemnej łazience - triki i sposoby

Nowoczesna technologia, która łączy się z funkcjonalnością, oraz trendami aranżacyjnymi może być wykorzystana także w uprawie roślin w ciemnej łazience. Modnym elementem dekoracyjnym jest sztuczne światło, w postaci punktów lub taśm LED-owych montowanych do mebli łazienkowych, które można wykorzystać jako doświetlenie zieleni. Stały dopływ energooszczędnego źródła światła, które najlepiej, jeśli pada na rośliny od góry, zapewnia im prawidłowy wzrost.

Unikaj ostrych zapachów detergentów

Rośliny nie lubią ostrego zapachu detergentów i chemicznych substancji, czego trudno uniknąć w łazience, gdzie często przeprowadza się zabiegi pielęgnacyjne. Dbając o swoich "zielonych przyjaciół" należy zatem, po skończonych, zapachowych rytuałach, takich jak lakierowanie włosów, rozpylanie perfum lub sprzątanie za pomocą silnie pachnących detergentów, dokładnie przewietrzyć pomieszczenie, otwierając drzwi na oścież.

Kwiaty do łazienki - jakie gatunki wybrać?

Wbrew pozorom wybór rośliny do łazienki bez okna nie powinien przynieść trudności. Jest wiele gatunków kwiatów, które nie potrzebują pozycji o silnym naświetleniu, a wręcz lubią cień. W nowoczesnych aranżacjach popularne są pędy, pozbawione kolorowych pąków, a jedynie odznaczające się soczystą, zieloną barwą, która ożywia wystrój.

Które rośliny są najczęściej wybierane do łazienki?

  1. Zielistka - charakteryzuje się zróżnicowaną kolorystyką, przechodzącą przez wiele odcieni żółci, zieleni i bieli. Roślina nie jest wymagająca, ale bardzo wdzięczna - potrafi się szybko rozrastać, dlatego warto umieścić ją na wysokości, aby pędy swobodnie zwisały do dołu.
  2. Skrzydłokwiat - mimo, iż jest rośliną znaną od dawna, to obecnie przechodzi renesans swojej popularności. Ciemnozielone, mięsiste liście, zakończone delikatnymi, białymi płatkami, prezentują się bardzo elegancko, co jest doceniane we współczesnych trendach aranżacyjnych. Roślina nie toleruje ostrych, słonecznych pozycji, dlatego idealnie wpisuje się w schemat ciemnej łazienki.
  3. Monstera - roślina, która obecnie stała się inspiracją w motywach wielu dekoracji i akcesoriów do wykańczania wnętrz. Jej specyficzny kształt liści, które są niejednorodne, a czasem poszarpane, wprowadza dynamikę w aranżację każdej łazienki. Kwiat montery jest bardzo uniwersalny i potrafi dopasować się do wszystkich warunków - może zatem stanąć w miejscach oświetlonych, jak i w ciemnych łazienkach. Z uwagi na możliwości osiągania sporych rozmiarów, warto ulokować ją w dużych pomieszczeniach.
  4. Zamiokulkas - jest bardzo mało wymagającą rośliną, która dobrze radzi sobie we wszystkich warunkach. Może zatem bez przeszkód stanąć w ciemnej łazience i swobodnie się tam rozrastać. Ten gatunek nie wymaga częstego podlewania, a jego obecność w pomieszczeniu kąpielowym, które charakteryzuje się stałym dopływem wilgoci, będzie dla niego idealnymi warunkami.
  5. Difenbachia - to bardzo okazała roślina, która jest doceniana przez wszystkich, domowych ogrodników. Ciemnozielone, soczyste i grube liście prezentują się bardzo okazale, chociaż sama w sobie lubi dopływ światła, dlatego chcąc udekorować nią ciemną łazienkę, konieczne będzie zainstalowanie sztucznego światła.
Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: