Ostrowiecki "Chreptus" w programie "Cyber.Mil z Klasą"

  • 04.07.2020, 12:36
  • #CodziennieWieszWięcej
Ostrowiecki "Chreptus" w programie "Cyber.Mil z Klasą"
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Liceum Ogólnokształcącego Nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim jako jedyna szkoła w województwie zakwalifikowało się do programu przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej "CYBER.MIL z KLASĄ" i tym samym otrzyma dofinansowanie i wsparcie merytoryczne przy tworzeniu klasy o profilu "Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne". MON przeznaczył na ten program w ciągu trzech lat ponad 5,5 mln złotych.
Przygotowany przez resort obrony program ma pomóc w cyberedukacji i jest propozycją dla  szkół, które chcą poszerzyć swoją ofertę edukacyjną w takich obszarach jak cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Ministerstwo uruchamiając projekt chce przygotować potencjalnych kandydatów do pracy w instytucjach państwowych i prywatnych odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo czy tworzonych właśnie Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni.
 
Program zakłada naukę m.in.: kryptografii, historii kryptografii, cyberbezpieczeństwa, zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. Uczniowie zdobędą wiedzę na temat współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych. W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-learningu, spotkania z wojskowymi ekspertami od cyberbezpieczeństwa. Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu utworzy i będzie wspierać merytorycznie 16 klas – po jednej w każdym województwie.  W Województwie świętokrzyskim taka klasa powstanie 1 września 2021 roku w LO nr II im. Joachima Chreptowicza.  
 
 

 

3 lipca w czasie uroczystości w Wojskowej Akademii Technicznej dyrektor LO Nr II, Małgorzata Górecka-Smolińska, odebrała z rąk Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, certyfikat uprawniający liceum do prowadzenia elitarnej klasy “cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Jak poinformowała nas pani dyrektor, przygotowania do utworzenia takiej elitarnej klasy, w której będzie się mogło uczyć zgodnie z wymogami, 15 osób rozpoczną się już we wrześniu tego roku. Szkoła musi  przygotować nowoczesne pracownie i wzmocnić osobowo kadry. Uczniowie certyfikowanych szkół ogólnokształcących, sprofilowanych w ten sposób będą kontynuować naukę np. w Wojskowej Akademii Technicznej i jako specjaliści podejmowac prace w NCBC.
 
Certyfikaty  „CYBER.MIL z klasą” wręczono podczas uroczystości zorganizowanych z okazji pierwszego roku funkcjonowania Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni  oraz nadania sztandaru tej jednostce.  Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni powołane w 2019 roku to wyspecjalizowana, instytucja MON, która - razem z podległymi jednostkami - odpowiada za bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni oraz budowę, rozwój i utrzymanie systemów IT wykorzystywanych przez resort obrony narodowej.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

#CodziennieWieszWięcej

Zdjęcia (6)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe