Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

O staropolskiej "Wilji" mówiła Jagna Świętokrzyska

  • 19.12.2018, 12:37 (aktualizacja 19.12.2018, 16:23)
  • Katarzyna Kurek
O staropolskiej "Wilji" mówiła Jagna Świętokrzyska
loadingŁaduję odtwarzacz...
O staropolskich zwyczajach i obrzędach świątecznym dzieciom mówiła Jagna Świętokrzyska, która do biblioteki przy ul.Sienkiewicza przyszła ze strojami, naczyniami i innymi rekwizytami.

Dzieci wzięły czynny udział w tradycyjnych, staropolskich obchodach świątecznych. Pani Bożenna Majewska - wolontariuszka, w ludowym przebraniu Jagny Świętokrzyskiej, gwarą świętokrzyską opowiadała uczniom o wielu obrzędach i  zwyczajach "Wilijnych". Dzieci nie tylko słuchały, ale również czynnie brały udział, każde z nich odgrywało rolę w rodzinie: matkę, ojca, ciotkę. Przyrządzali wigilijne potrawy, łowili ryby, zdobili "podłazickę" czyli gałązkę jodły. Jagna także przybliżyła im kilka świątecznych wróżb.  Spotkanie dzieci, z osobą, która od podszewki zna przebieg staropolskiej Wigilii, pokazało jak święta wyglądały kiedyś, ponieważ w dzisiejszych czasach z tych trwałych tradycji, kultywuje się zaledwie część, a dla młodego pokolenia jest to coś całkiem nowego. 

Katarzyna Kurek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rodzic 10-latka
Rodzic 10-latka 27.12.2018, 09:54
Nie ma już tradycji jest facebook i smartfon. Dzieci nudzą się w święta a każdą chwilę siedzą przy komputerach. Przykre ale prawdziwe.

Pozostałe