Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

U kobiet i panów aktywnych - świąteczne wspomnienia

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Podziel się
Oceń

Do świetlicy wiejskiej w Przyborowie przyjechaliśmy z naszą kamerą, gdzie przy stole czekała grupa mieszkanek Wólki Bodzechowskiej. Grupa Kobiet Aktywnych od lat uczestniczy w życiu gminy, organizując wydarzenia integracyjne i kultywując lokalne zwyczaje. Podczas wizyty przed naszą kamerą opowiadały o tym, co dla nich znaczy Boże Narodzenie i jak obchodzą święta w swoich domach oraz w społeczności. 

Rozmowa naturalnie przeszła od praktycznych przygotowań do opowieści o symbolice świątecznych obrzędów. Członkinie przypomniały, że jednym z najważniejszych momentów jest ubieranie choinki - tradycja zapożyczona z Niemiec, która dziś stała się nieodłącznym elementem polskich domów. Dekorowanie drzewka często łączy elementy rodzinne: bombki przekazywane z pokolenia na pokolenie, ręcznie robione ozdoby czy własnoręcznie plecione łańcuchy. Szczególne miejsce w opowieściach zajmowało łamanie się opłatkiem. Dla wielu uczestniczek to chwila wyciszenia i pojednania, kiedy domownicy składają sobie życzenia i proszą o przebaczenie. 

Wspólna Wigilia to z kolei moment, w którym na stole nie może zabraknąć tradycyjnych potraw: barszczu z uszkami, karpia, pierogów czy kompotu z suszu. Kobiety z grupy kładą nacisk na przygotowywanie potraw według rodzinnych receptur, przekazując je młodszym pokoleniom podczas warsztatów i prób kulinarnych. Kolędowanie to kolejna praktyka omawiana przed naszą kamerą. Grupa przypomina, że odwiedzanie domów i śpiewanie kolęd ma wymiar nie tylko religijny, ale też społeczny - zacieśnia relacje, pozwala na spotkania międzypokoleniowe i integrację mieszkańców. Wspomniano też regionalne odmienności, takie jak żywieckie „Dziady Noworoczne”, gdzie mężczyźni przebierają się za postacie symboliczne i odgrywają zwyczajowe sceny, co podkreśla różnorodność polskich tradycji bożonarodzeniowych. W kontekście działalności Grupy Kobiet Aktywnych z Wólki Bodzechowskiej ważne są konkretne działania. 

 Członkinie tłumaczą, że przekazywanie tradycji to proces świadomy: organizują warsztaty rękodzielnicze, wspólne pieczenie i spotkania świąteczne w świetlicy, gdzie młodsze pokolenia uczą się opowieści i praktyk od seniorów. Dzięki temu zwyczaje nie znikają wraz z upływem czasu, lecz ewoluują i adaptują się do współczesnych realiów. Dla wielu mieszkańców lokalne święta są okazją do odnowienia sąsiedzkich relacji i wspólnego działania. Zakończenie naszej wizyty miało ciepły, rodzinny charakter.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Nie tylko dla kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Przedsiębiorczość i edukacja
Reklama
Rynek pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: roszczeniowi Treść komentarza: Ujawnijcie zarobki średniomiesięczne z wszystkimi dodatkami to zobaczycie ile w Ostrowcu zarabiają urzędnicy i wchodzą w drugi próg podatkowy Data dodania komentarza: 11.06.2026, 21:14 Źródło komentarza: Będzie strajk w ZUS Autor komentarza: z tej ziemi Treść komentarza: Samo pustosłowie bez żadnego konkretu jakby przepisane z referatu posiedzenia partii politycznej a mieszkańcy chcą konkretów co faktycznie burmistrz zamierza robić,KONKRETNIE Data dodania komentarza: 11.06.2026, 14:57 Źródło komentarza: Lech Łodej o inwestycjach i współpracy z radnymi Autor komentarza: . Treść komentarza: Odznaka za Pozerstwo Samorządowe Data dodania komentarza: 10.06.2026, 22:35 Źródło komentarza: Najlepsi samorządowcy nagrodzeni Autor komentarza: Zxxx Treść komentarza: Dymisja całego zarządu i tenera wycofać kszo 3 ligi zacząć grać o A klasy Data dodania komentarza: 10.06.2026, 07:48 Źródło komentarza: Resovia z awansem. Pomarańczowo-Czarni wypunktowani Autor komentarza: M. Treść komentarza: Za co się pytam? Pytam się. Data dodania komentarza: 9.06.2026, 20:51 Źródło komentarza: Najlepsi samorządowcy nagrodzeni Autor komentarza: pracowity Treść komentarza: nareszcie widzicie ,że mamy prezydenta do podnoszenia podatków i wręczania wieńcy,zero podejścia do przedsiębiorców ostrowieckich ,widać ,że większość wszystko likwiduje Data dodania komentarza: 7.06.2026, 10:44 Źródło komentarza: Artur Łakomiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama