Istotną kwestią jest to, czym się odżywiamy. Ważne jest aby spożywać jak najwięcej owoców i warzyw, a ograniczać produkty zawierające cukier. Według Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci od pojawienia się u nich pierwszych ząbków powinny uczęszczać na wizyty kontrolne co trzy miesiące. Dorośli natomiast co pół roku. Największa odpowiedzialność spoczywa na rodzicach i opiekunach, ponieważ to oni wpajają dzieciom zdrowe nawyki dotyczące higieny jamy ustnej. Zęby powinno się szczotkować po każdym posiłku co najmniej przez 2 minuty. Używamy szczoteczek, nitek dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Wszystkie sposoby są prawidłowe, jednak najskuteczniejszym jest mycie zębów szczoteczką. Cukier jest największym wrogiem zębów. Produktami, które najlepiej działają na zęby są jogurty naturalne, kefiry czy zsiadłe mleko. Twarde warzywa i owoce są najlepszym sprzymierzeńcem zdrowego i mocnego szkliwa, ponieważ chronią go przed pękaniem. Chrupanie marchewki, jabłka czy kalarepy powoduje wytwarzanie większej ilości śliny, która wypłukuje osad i resztki jedzenia, które znajduje się między zębami. Tym samym je czyści. Oprócz cukru szkodliwie na nasze zęby wpływają papierosy. Tytoń powoduje, zwężanie naczyń krwionośnych w śluzówce, co powoduje gorszy dopływ krwi do dziąseł. Ponad 50 proc. Polaków po 40 roku życia nosi protezy. Dlaczego? Co piąty rodak myje zęby raz dziennie, a blisko 4 mln nie robi tego wcale. Statystyczny Kowalski zużywa rocznie 3,5 tubki pasty do zębów, a to o połowę mniej niż nasi zachodni sąsiedzi. Co więcej, nawet jeśli myje zęby, robi to niedokładnie lub nieprawidłowo.
Reklama
Dentysta - wróg czy przyjaciel?
Większość osób czuje strach przed wizytą u dentysty. Czy potrzebnie? Dbanie o zęby jak i higienę jamy ustnej jest bardzo ważne.To, jakie mamy zęby zależy od naszych rodziców, a zwłaszcza mamy. Pierwsze zęby wyżynają się od 6 miesiąca życia, jednak kształtować zaczynają się już w okresie płodowym.
- 12.09.2018 14:05 (aktualizacja 25.09.2023 03:42)
Drogi użytkowniku!
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku!
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Reklama
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku!
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
KOMENTARZE
Autor komentarza: M.Treść komentarza: Pani Przewodnicząca... "Ja ........."Data dodania komentarza: 13.12.2025, 10:03Źródło komentarza: I. Renduda-Dudek: Rada miasta intensywnie pracuje przed końcem rokuAutor komentarza: Mieszkaniec Ostrowca ŚwietokrzyegoTreść komentarza: A TAK o kulturze coś. Osobistej ....Data dodania komentarza: 12.12.2025, 10:18Źródło komentarza: I. Renduda-Dudek: Rada miasta intensywnie pracuje przed końcem rokuAutor komentarza: O.Treść komentarza: Wioska była... że Ho, Ho,Ho.....Data dodania komentarza: 9.12.2025, 11:52Źródło komentarza: Wioska Świętego Mikołaja po raz pierwszy w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimAutor komentarza: OstrowiankaTreść komentarza: Lekarz ma obowiazek leczyc I wspierac pacjenta . Niestety nie Powinien brac udzialu w konkursie. Obowiazki dyrektora beda zle wplywac na obowiazki lekarza.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 16:36Źródło komentarza: Komisja wybrała kandydata na dyrektora szpitala w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimAutor komentarza: ZTreść komentarza: Jak odsetki w takim przypadku są wstrzyameneData dodania komentarza: 5.12.2025, 08:56Źródło komentarza: MEC nie zapłaci. GIOŚ postanowił wstrzymać wykonanie decyzji o karzeAutor komentarza: JaTreść komentarza: To już widzę te odsetki 😱Data dodania komentarza: 4.12.2025, 20:17Źródło komentarza: MEC nie zapłaci. GIOŚ postanowił wstrzymać wykonanie decyzji o karze
DEBATY TELEWIZYJNE
warto wiedzieć





























![II Jarmark Dworski w Rudzie Kościelnej [relacja] II Jarmark Dworski w Rudzie Kościelnej [relacja]](https://static2.lokalnatelewizja.pl/data/articles/sm-16x9-ii-jarmark-dworski-w-rudzie-koscielnej-1757939579.jpg)























































Napisz komentarz
Komentarze