Norma ISO 216
W naszym kraju norma arkuszy papieru obowiązuje zgodnie z norną międzynarodową ISO 216. Norma powstała w 1922 roku, w Niemieckim Instytucie Normalizacyjnym, jednakże formaty papieru w niej uwzględnione były już wcześniej stosowane w Europie Zachodniej. Norma ISO 216 określa 3 rodzaje formatów: A, B,C.
Wyróżniamy formaty:
A: A0, A1, A2, A3, A4, A5, A6, A7, A8, A9, A10.
B: B0, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B10.
C: C0, C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7, C8, C9, C10.
Format A jest najczęściej stosowanym i podstawowym formatem arkusza. To od niego zaczyna się numeracja danych formatów. Rozmiar arkusza A0 wynosi 841 × 1189 mm (pojemność jednego metra kwadratowego). Natomiast najbardziej znany przez wszystkich format A4, jest wielkości kartki z bloku rysunkowego. Stanowi on bazę dla pozostałym formatów, które można stworzyć poprzez zagięcie kartki lub dołożenie do niej kolejnej o formacie A4.
Format A5
Taki rozmiar otrzymamy poprzez zagięcie na pół, kartki z bloku rysunkowego. Takie arkusze najczęściej znaleźć można w szkolnym zeszycie.
Format A6
Uzyskamy go poprzez złożenie formatu A4 na cztery równe części albo dzięki złożeniu na pół krótszego boku wcześniej wspomnianego formatu A5.
Format A7
Aby uzyskać format A7, należy zgiąć krótszy bok formatu A6, lub złożyć kartkę znajdującą się w szkolnym zeszycie na cztery równe części.
Format A8
Żeby otrzymać rozmiar A8, trzeba złożyć format A7 na pół, albo złożyć zwykłą kartkę z bloku na osiem części. Wówczas każda część będzie miała wymiar 52 × 74 mm.
Formaty A9 oraz A10
To bardzo małe karteczki, które wynoszą: A9- 37x52mm oraz A10- 26 × 37 mm. Format A9 to 1-32 z kartki bloku rysunkowego, natomiast format A10 to 1/64 kartki z bloku rysunkowego. Wszystkie formaty otrzymamy za pomocą składania we właściwy sposób, wyjściowego formatu A4.
Format DL
Jest to format arkusza do zadać szczególnych, kiedy mimo dużego wyboru wśród formatów A4, dalej nie znaleźliśmy odpowiedniego rozmiaru kartki. Rozmiar ten wynosi 1/3 stronę A4, czyli 99x 210 mm. Stosowany jest zwłaszcza przy projektach biznesowych, zaproszeniach, kartach okolicznościowych.
Format B
Formaty B charakteryzują się o wiele większym rozmiarem, stanowią podstawowe formaty znajdujące zastosowanie w poligrafii. W ubiegłych czasach stosowano je jako formaty robocze w drukarstwie, ponieważ posiadały technologiczne marginesy, po ich docięciu otrzymywano jeden z rozmiarów formatu A. Znajdują zastosowanie przede wszystkim przy produkcji terminarzy, kalendarzy czy książek.
Format C
Formaty C znajdują zastosowanie przede wszystkim przesyłkach listownych. Rozmiary formatów C zostały dostosowane tak, aby koperta w danym formacie mogła pomieścić arkusz w takim samym formacie. Jeśli na przykład chcemy wysłać list o wielkości A4, musimy wybrać kopertę C4, do której papier bez problemu się zmieści.
Informacji o rodzajach i formatach papieru dostarczył sklep BiuroweZakupy24.pl posiadający szeroką ofertę artykułów papierniczych i piśmienniczych.