OSTROWIEC: Remondis wrócił na stare śmieci

  • 14.01.2022, 11:18
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Od 1 stycznia za wywóz i zagospodarowanie odpadów w Ostrowcu Świętokrzyskim odpowiada wybrana w drodze przetargu firma „Remodnis”, która do miasta powróciła po dwóch latach przerwy.

Odzew mieszkańców jest nieprawdopodobnie sympatyczny, jesteśmy witani jak armia wyzwoleńcza. Nie zmienia to faktu, że wspólnej pracy czyli nas, mieszkańców i Urzędu Miasta jest jeszcze sporo. Niestety ta jakość, którą udało się nam wspólnie wypracować w latach 2000-2019, uległa destrukcji. W tej chwili ludzie zastanawiają się po co sortować śmieci.

- mówi Hubert Januszewski, dyrektor ostrowieckiego oddziału firmy "Remondis".

A sortować trzeba. Nie ma wyjścia jeżeli chcemy zaoszczędzić. Od nowego roku i tak płacimy już wyższe opłaty. Za śmieci nie posortowane jedna osoba zapłaci 48 zł, a w gospodarstwie w którym zamieszkuje więcej niż 5 osób będzie to już kwota 198 zł. Za posegregowanie zapłacimy połowę mniej.

Średnia cena na te trzy lata za śmieci posegregowane to 24 zł od osoby, natomiast w przypadku domów w którym jest 5 bądź więcej osób, cena za zagospodarowanie odpadami to 99 zł.

- mówi Dominik Smoliński, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Czy segregowanie śmieci jest potrzebne, skoro z naszego domu odpady odbiera jeden samochód?

Odbieramy te śmieci, to jedzie na naszą sortownie, gdzie przy linii sortowniczej nasi pracownicy, którzy codziennie każdą frakcje odbierają oddzielnie. Nawet butelki PET są segregowane kolorami. Zależy nam aby towar przyjechał maksymalnie wyselekcjonowany. 

- dodaje Hubert Januszewski.

Zatem segregujemy śmieci i jak najszybciej wyzbywamy się starych nawyków, wprowadzając ekologiczne standardy na które stawia również „Remondis”.

Zapraszam do czytania naklejek na pojemnikach, ponieważ  te naklejki determinują odpady jakie trzeba tam wrzucić. 

- mówi Hubert Januszewski.

Pierwszy etap naszej ekologicznej świadomości to pojemnik przed domem. Firma deklaruje regularny odbiór poszczególnych frakcji, a szczegółowe harmonogramy dostępne są na stronach internetowych Urzędu Miasta i firmy. To od nas zależy ile będziemy płacić za śmiecie. Szansa na utrzymanie stawek jest.

Te stawki chcemy na najbliższe trzy lata. Chociaż nasza umowa zgodnie z prawem zamówień publicznych, zawiera klauzulę waloryzacyjną. Jeśli koszty usług wykonawcy wzrosną z tytułu wzrostu kosztów cen energii czy kosztów obsługi instalacji odbioru odpadów, to różnica będzie pokrywana przez budżet miejski i takie uchwały ewentualnie pojawią się na sesjach miejskich.

- mówi Dominik Smoliński.

W celu usprawnienia całego systemu odbioru odpadów z terenu gminy Ostrowiec uruchomiono specjalną aplikację „Blisko” Po jej zainstalowaniu możemy ustawić powiadomienia, które będą nam przypominały o zbliżającym się terminie odbioru śmieci. Firma zaś apeluje, aby zwłaszcza w domach jednorodzinnych pojemniki i worki wystawiać przed posesję wieczorem przeddzień planowanego odbioru.
[ZOBACZ WIDEO]

 

 

 

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe