Nowe stanowisko profilaktyki zdrowotnej

 • 22.11.2021, 13:17
 • #CodziennieWieszWięcej
Nowe stanowisko profilaktyki zdrowotnej Kiosk profilaktyczny / fot. wojewódzki oddział NFZ

Podziel się:

Oceń:

We wszystkich oddziałach wojewódzkich Funduszy Zdrowia powstały stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W samoobsługowych punktach, tzw. kioskach profilaktycznych dorośli wykonają najważniejsze pomiary medyczne, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Profesjonalni doradcy zaproponują udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ. Wszystko to jest bezpłatne.

- To kolejna nasza oferta  mająca na celu ułatwić zadbanie o swoje zdrowie. Niestety, na co dzień nie pamiętamy o profilaktyce, o systematycznym kontrolowaniu naszego zdrowia. Chcemy to zmienić i chcemy, by powszechna stała się świadomość, że tak wiele w kwestii zdrowia zależy od nas samych.

- mówi Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. 

W województwie świętokrzyskim stanowisko funkcjonuje w Sali Obsługi Klienta przy al. IX Wieków Kielc 2a w Kielcach. W specjalnym kiosku profilaktycznym (technologicznym partnerem projektu i dostawcą kiosków jest Comarch Healthcare) można zmierzyć:

 • ciśnienie tętnicze krwi,
 • wzrost,
 • masę ciała,
 • indeks masy ciała, czyli BMI,
 • skład ciała.

Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych:

 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego   bezpośrednio lub pośrednio jednej z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce,
 • BMI określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością,
 • analiza składu i masy ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w  organizmie.

 

Wszystko odbywa się w reżimie sanitarnym. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich. Pomiarów możemy dokonać sami, ale zawsze pomocą służą nasi doradcy do spraw promocji i profilaktyki zdrowia, którzy wszystko wyjaśnią i pokażą oraz przedstawią klientom zakres norm wykonanych pomiarów (doradcy nie interpretują wyników) wydrukowanych bezpośrednio w kiosku.

Z konsultantami można też porozmawiać na temat samej profilaktyki, programów zdrowotnych, aktywności fizycznej czy diety, między innymi:

 • programu Profilaktyka 40 PLUS  - konsultant pomoże wypełnić ankietę niezbędną do otrzymania skierowania na badanie diagnostyczne oraz znaleźć najbliższą placówkę, która wykonuje badania w programie,
 • Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19  - doradca przekaże informacje o szczepieniach i lokalizacjach punktów, w których można przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19,
 • portalu Diety.nfz.gov.pl - konsultant zaproponuje kilka planów żywieniowych, które są dostępne po założeniu konta na portalu,
 • projektu „8 tygodni do zdrowia”,
 • kampanii „Środa z Profilaktyką”,
 • bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych.

 

Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta oraz przekaże materiały informacyjne i edukacyjne.

Z badania skorzystała już między innymi pani Stanisława:

- Na początku miałam obawy, ale wszystko okazało się proste, intuicyjne. To tylko kilka minut, a już wiem z otrzymanego wydruku, że w jednym z pomiarów nie „mieszczę się” w normie.

Pomysł utworzenia stanowiska i instalacji kiosku profilaktycznego docenia wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej dr. Sebastian Kędzierski:

- Super pomysł - chwali. - Jako lekarz POZ wiem, że pacjenci często zgłaszają się do przychodni za późno. Dlatego popieram każde działanie profilaktyczne i namawiam do korzystania z takich okazji.

Jak skorzystać z pomiarów i konsultacji?

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez stronę internetową Świętokrzyskiego OW NFZ  - http://www.nfz-kielce.pl/dla-pacjenta/zapraszamy-na-darmowe-pomiary-i-porady-doradcow-ds-profilaktyki/ lub zadzwonić na bezpłatny, całodobowy numer TIP -  800 190 590 albo po prostu będąc w SOK poprosić o taką możliwość.

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe