Rejestracja dawców szpiku kostnego na podsumowanie Tygodnia Profilaktyki w CKZiU

  • 21.02.2020, 14:06 (aktualizacja 21.02.2020, 15:38)
  • Katarzyna Kurek
Rejestracja dawców szpiku
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Tydzień Profilaktyki Zdrowotnej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim trwający od 17 do 21 lutego dobiegł końca.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dziś trzydzieścioro uczniów "Samochodówki" zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. 
Dawcą szpiku może być każdy kto ukończył 18 lat, waży ponad 50 kg, nie choruje na poważną chorobę przewlekłą i nie przyjmuje silnych leków. Wystarczy zarejestrować się poprzez wypełnienie formularza oraz przekazanie próbek wymazu z wewnątrz policzka. To takie proste - a może uratować czyjeś życie. 

Współdziałamy z Fundacją DKMS po raz pierwszy w historii placówki, mam nadzieję, że to nie pierwsza  rejestracja naszych uczniów jako potencjalnych dawców szpiku kostnego 

- mówi Anna Gębura - nauczyciel w CKZiU


Tydzień Profilaktyki, który w "Samochodówce" odbył się po raz pierwszy wzbudził zainteresowanie młodzieży. Przez 5 dni uczniowie brali udział w spotkaniach ze specjalistami. 

17.02 PONIEDZIAŁEK Warsztaty z Pierwszej Pomocy - Beata Barska- Jagiełło Polski Czerwony Krzyż,

- Natura i zdrowie - Agata Cieślik CKUiZ Ostrowiec Św.

18.02 WTOREK Substancje smoliste, E- papierosy: Fakty i mity! Psycholog Dominika Drach - Kouni. Gabinet i Pracownia Psychologiczna Magdalena Majewska.

19.02 ŚRODA- Potęga Umysłu Czyli Zdrowe Myśli = Zdrowe Ciało. Psychopedagog Iwona Strzałkowska- Nowak. Gabinet Terapii Puzzel.

20.02 CZWARTEK - Zjawisko Przemocy W Kontekście UzależnieńTerapeuta uzależnień Katarzyna Sobczyk. Agencja Rozwoju Lokalnego.

21.02 PIĄTEK DKMS Rejestr Dawców Szpiku Kostnego. Jestem Świadomym Dawcą Szpiku! pedagog, socjoterapeuta Anna Gębura CKZiU w Ostrowcu Św.

Nauczyciele chcą działać i to już z uczniami klas najmłodszych, aby od samego początku wpływać i uczyć odpowiednich postaw, wobec siebie samego i drugiego człowieka. 
Uczniowie samochodówki przykładem mogliby świecić innym. Od 40 lat w placówce działa Honorowy Klub Krwiodawców i każdego roku młodzież CKZiU w Ostrowcu oddaje dziesiątki litrów krwi aby ratować życie innych ludzi. 
Tydzień profilaktyki za nami, ale to nie koniec działań mających na celu zadbanie o własne zdrowie i samopoczucie. Pedagodzy planują kolejne inicjatywy. 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe