Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tradycje trzeba pielęgnować, zwyczaje przypominać

Przy aktywnym zaangażowaniu członkiń z Kubu Kobiet Kreatywnych, zespołu Kunowianie, przedstawicieli lokalnego samorządu, w Kunowie dotrzymano tradycji i 24 czerwca z nurtem rzeki popłynęły wianki.
Tradycje trzeba pielęgnować, zwyczaje przypominać
zdj. prywatne

W nocy z 21 na 22 czerwca, w letnie przesilenie, dawni Słowianie obchodzili Noc Kupały – święto witalności i płodności. Po przejęciu przez chrześcijaństwo nazywano to święto Nocą Świętojańską, która - w zmienionej formie - obchodzona jest po dziś dzień.

Noc Świętojańska ma swoją historię i co raz więcej zwyczajów powraca podczas współczesnych jej obchodów. W Kunowie również postanowiono kultywować  tradycje.

 

Noc Świętojańska w Kunowie / zdj. prywatne

 

 

Wszystkim, którzy się zaangażowali,  Panią, które wiły wianki, zespołowi Kunowianie bardzo serdecznie dziękuję. Tradycje trzeba pielęgnować. Młodym ludziom warto przypominać zwyczaje naszych prababek. Jestem zaszczycony, że mogłem wziąć udział w tej zabawie

- mówi Lech Łodej, burmistrz Kunowa.

Noc Świętojańska w Kunowie / zdj. prywatne

 

Warto wiedzieć, że główne obchody Sobótki, bo tak też nazywane jest to święto, przypadały na czas po zachodzie Słońca. 

Sobótka była świętem kobiet, zwłaszcza młodych dziewcząt, które w blaskach ogniska snuły marzenia o dalszym życiu. Ognie rozpalano najczęściej późnym popołudniem, a wokół nich śpiewano i tańczono, często do białego rana. Nieodłącznym elementem obchodów było poszukiwanie kwiatu paproci, który zakwitał tylko w tę jedną, szczególną noc, a znalazcy miał dać szczęście i bogactwo.

Tradycją Nocy Kupały jest puszczanie zielnych wianków na wodzie. Przesąd głosił, że jeśli wianek utonął, dziewczyna miała wkrótce umrzeć, a jeśli popłynął w dal to jej ślub miał nastąpić, ale dopiero w dalekiej przyszłości. Kawaler, który wianek wyłowił, zgodnie z wróżbą miał się stać się mężem właścicielki. Zgodnie z legendą, Noc Świętojańska ma moc czarodziejską.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. LOKALNA GRUPA MEDIOWA z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WitekTreść komentarza: To ma być wizytówką miasta ludzie 😂😂😂OCHYDAData dodania komentarza: 13.08.2022, 12:47Źródło komentarza: Otoczenie dworca wschodniego zmieniło swoje oblicze A Autor komentarza: LOKALNA.TVTreść komentarza: Fundacja Bo w nas jest moc ul. Żurawinowa 2, 27-400 Ostrowiec Św. Numer subkonta w Pekao S.A. 16 1240 5035 1111 0010 9703 7083 IIBAN: PL + numer rachunku ( do wpłat zagranicznych) SWIFT/BIC: PKOPPLPW Tytułem: Darowizna dla MarkaData dodania komentarza: 13.08.2022, 11:49Źródło komentarza: Pomóżmy Markowi stanąć na nogiAutor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Pozdrawiam. Proszę o nr. konta chętnie pomogę (ale nie wiem jak?)Data dodania komentarza: 13.08.2022, 11:30Źródło komentarza: Pomóżmy Markowi stanąć na nogiAutor komentarza: ,Treść komentarza: Przejście dla pieszych ulica Wspólna i zaparkowane przy nim pojazdy. Ktoś to kontroluje nadzoruje?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:25Źródło komentarza: Czy piesi są bezpieczni na przejściach?Autor komentarza: EwaTreść komentarza: To nie natura niszczy, tylko człowiekData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:20Źródło komentarza: Sandomierskie wąwozy zostaną zabezpieczoneAutor komentarza: Patrzący z bliskaTreść komentarza: Szanowna Pani Burmistrz Ćmielowa- Joanno Suska !...litości nad nami wszystkimi .Słuchaczami lokalnych radiowych rozgłośni i lokalnej T V.?!!! W ilu jeszcze" perspektywach" zamierza Sz.Pan wystąpic???Data dodania komentarza: 08.08.2022, 10:58Źródło komentarza: TELEFAKTY - 5.08.2022 r.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama