Dzieci mają swoje prawa

  • 19.11.2021, 12:51
  • Krzysztof Stawiarski
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Konwencję o prawach dziecka. Jest to dokument, którego zadaniem jest nie tylko chronić najmłodszych, ale i wspierać ich prawidłowy rozwój. W przeddzień 32 rocznicy tego wydarzenia uczniowie Szkoły Podstawowej m. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Częstocicach zorganizowali m.in. wystawę prac plastycznych dotyczących praw dziecka, a szkolne koło UNICEF-u przygotowało gazetkę ścienną.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. To radosny dzień, któremu towarzyszy również ważne przesłanie. 

- W naszym kraju prawa dziecka są przestrzegane. Dzieci mają prawo do nauki, do zabawy, do odpoczynku. Ważne jest to, aby uzmysłowić im, że są dzieci na świecie, które nie mogą chodzić do szkoły, które cierpią z powodu głodu czy są wykorzystywane w trakcie działań wojennych. To jest bardzo ważne, aby uwrażliwiać dzieci i młodzież na to, aby o tym pamiętać, aby uczyć ich empatii

- mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Częstocicach, Edyta Stec.

A uczniowie ze szkoły im. Kawalerów Orderu Uśmiechu lubią angażować się w różne akcje. 

- Dzieci mamy zaangażowane i w ekologii, i w prawach dziecka. Staramy się ich naprowadzać, aby były jak najlepiej przygotowane do życia

- dodaje prezes Stowarzyszenie Na Rzecz Szkoły w Częstocicach, Artur Zawadzki.  

20 listopada w wielu krajach, dzieci i dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, aby rozpropagować prawa dziecka.  

Krzysztof Stawiarski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe