STARACHOWICE | Kolejny koncert już w niedzielę

  • 13.10.2021, 10:21
  • Agnieszka Cybulska
STARACHOWICE | Kolejny koncert już w niedzielę materiał graficzny organizatora

Podziel się:

Oceń:

Trwają XXXII Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Stefana Ratusińskiego w Starachowicach. 17 października o godzinie 19:00, w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach wystąpią: Andrzej Kulka – skrzypce, Robert Grudzień – organy.

Program koncertu:

Henry Purcell – Trumpet Tune
Jan Sebastian Bach - Aria z III Suity D-dur
Jan z Lublina - Tabulatura z XVI w.
Franciszek Schubert - Ave Maria
Antonio Vivaldi - Koncert D-dur
Francesco Veracini – LargoTabulatura Warszawska - Suita z XVII w.
Antonio Vivaldi - Koncert E-dur
Robert Grudzień – Medytacja Prymas Tysiąclecia [w ramach 2021 Rok Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego]
Francesco Geminiani – Affettuoso i Gigue z Sonaty na skrzypce solo
Grażyna Bacewicz - Kaprys Polski

Konstanty Andrzej Kulka naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat u Stefana Hermana i kontynuował ją u tego samego pedagoga w Państwowym Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w 1971). Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu w 1964 Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium, podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera. Od 1966 koncertował na obu półkulach (we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Japonii i Australii). Jest zaliczany do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia. Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr (m.in. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Leningradzkiej Filharmonii), uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Pradze, Barcelonie. Szczególne miejsce w tournées artystycznych skrzypka zajmują występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, z którą w 1971 odbył najdłuższą podróż - po krajach Afryki i Azji oraz po Australii. Od 1968 Konstanty Andrzej Kulka występował w duecie z Jerzym Marchwińskim. Uprawiał też kameralistykę jako członek Kwartetu fortepianowego Polskiego Radia i Telewizji (razem ze Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim). Artysta ma na koncie liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Polskich Nagrań. Wśród nagrań płytowych szczególne uznanie zyskały Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego z Orkiestrą Kameralną Karola Teutscha, koncerty skrzypcowe Felixa Mendelssohna-Bartholdy i Aleksandra Głazunowa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jerzego Katlewicza, Koncert Skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego, a także Sonaty na Skrzypce Solo Johanna Sebastiana Bacha. Konstanty Andrzej Kulka nagrywa też dla zagranicznych radiofonii i firm płytowych. Jego nagranie II Koncertu Skrzypcowego Karola Szymanowskiego dla EMI zostało w 1981 nagrodzone Grand Prix du Disque. W ogromnym repertuarze artysty ważne miejsce zajmuje muzyka współczesna. Jest znakomitym interpretatorem utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego (m.in. Koncertu Skrzypcowego, który wykonywał wielokrotnie z różnymi orkiestrami pod dyrekcją kompozytora), Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Augustyna Blocha, Eugeniusza Knapika. Źródło: Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, lipiec 2002.

Robert Grudzień – kierownictwo artystyczne starachowickiej „organówki”, światowej sławy wirtuoz gry na królewskim instrumencie – organach, pianista, dyrygent i kompozytor. Edukację muzyczną rozpoczął w Ognisku Artystycznym w Radomiu w klasie fortepianu prof. Jadwigi Drobieckiej i w klasie baletu prof. Heleny Stadnickiej. Uczęszczał do Liceum Muzycznego w Lublinie. Ukończył Wydział Fortepianu, Organów i Klawesynu Akademii Muzycznej im. Grażyny Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Studia uzupełniał w Hochschule für Musik w Düsseldorfie.  Jako solista i kameralista koncertuje na całym świecie m.in. Europa, Ameryka Północna, Południowa, Australia i Japonia. Występował m.in. z Teresą Żylis-Gara, Małgorzatą Walewską, Alicją Węgorzewską, Karolem Lizakiem, Markiem Torzewskim, Maciejem Zakościelnym, Olga Bończyk, Jerzym Zelnikiem, Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzesimirem Dębskim. Posiada na koncie nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia. Solista Filharmonii Lubelskiej. Autor projektu „Spotkania z Historią i Sztuką – Zrozumieć Niepodległą”. W roku 2019 ogólnopolska inicjatywa Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy” w 200 rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, twórcy opery narodowej. W 2016 roku skomponował Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę" w 1050 rocznicę Chrztu Polski w oparciu o Obchody Milenijne Chrztu Polski organizowane przez Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w 1966 r., Misterium Dźwięku Czerwca `76, muzykę do spektaklu "Słowo Zbigniewa Herberta" wg scenariusza Krzysztofa Kolbergera, Dyrektor wielu ogólnopolskich festiwali muzycznych i teatralnych. Nagrodzony medalem Brata Alberta, Biskupa Jana Chrapka oraz Ministra Kultury „Zasłużony dla kultury Polskiej.

W roku 2019 Stanisława Moniuszki wystąpił na zaproszenie Warszawskiej Opery Kameralnej z cyklem koncertów z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, natomiast w roku 2020 z cyklem koncertów z okazji 100. Rocznicy urodzin Jana Pawła II.  W roku 2021 Robert Grudzień organizuje ogólnopolski projekt autorski poświęcony Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Honorowy obywatel Stromca, Leżajska, Lipska, Jędrzejowa, Zelowa, Stalowej Woli, Wolborza. Nagrał ponad 50 płyt CD.  Orkiestra 966 to zespół, który założył Robert Grudzień w roku 2016. Organizuje akcje na rzecz zabytkowych organów i kościołów w Polsce. Patron artystyczny Zespołu Szkół Heureka w Pabianicach i Szkoły Muzycznej I st. ZDZ Radom. W swoim dorobku twórczym pełnił również funkcje inicjatora i dyrektora artystycznego festiwali organowych m.in. Kazimierz Dolny nad Wisłą, Jastrzębia Góra, Leżajsk, Mielec, Olkusz, Jędrzejów, Radom-Orońsko, Lublin-Czuby. Inicjator koncertów Charytatywnych na rzecz Domu Mocarzy w Mocarzewie w dniach 11 i 12 października 2020 r. Promuje młode talenty m.in. w ramach Grupy Artystycznej Sanniki. Od roku 2011 solista Filharmonii Lubelskiej. W roku 2017 w Operze Wrocławskiej jako pianista wyreżyserował i prowadził koncert "Być dobrym jak chleb" z udziałem Małgorzaty Walewskiej, Jerzego Zelnika i Georgija Agratiny.

 

*****

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach  (ul. Świętej Barbary 1)

Pierwotny kościół w osiedlu robotniczym zbudowany był w stylu polskiego budownictwa drewnianego, według projektu architekta Jana Borowskiego ze Starachowic. Budowany był w latach 1921 - 1923 funduszami Starachowickiego Towarzystwa Zakładów Górniczych. W 1937 roku parafię erygował bp sandomierski Jan Kanty Lorek.

Obecny kościół zbudowano w latach 1976 - 1980, według projektu architekta Leopolda Taraszkiewicza z Gdańska i konstrukcji Tadeusza Lisiewicza, staraniem ks. Piotra Koby i Tadeusza Jędry. 25 listopada 1979 r. poświęcił go bp Piotr Gołębiowski.

Kościół konsekrował 9 października 1988 roku ks. bp Edward Materski. Odrestaurowaną świątynię i zrekonstruowane Papa Mobile poświęcił 15 czerwca 2008 ks. bp Zygmunt Zimowski.

Pierwotnie poświęcenia dokonać miał kard. Stanisław Dziwisz, ale podróż do Kanady na Światowy Kongres Eucharystyczny jako legata papieskiego zmieniła jego plany. Uroczystość wspomagał także duchowo o. Eugeniusz Augustyn OCist, opat klasztoru w Wąchocku. Odbyło się wówczas bierzmowanie klas trzecich gimnazjum. Od dnia ogłoszenia błogosławionym Jana Pawła II, parafia jest miejscem Jego kultu w diecezji radomskiej.

Proboszczem parafii jest ksiądz Sławomir Rak

Agnieszka Cybulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe