Gabriela Zapolska w Miejskiej Bibliotece Publicznej

  • 04.09.2021, 22:42
  • Krzysztof Stawiarski
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W sobotę, 4 września, w ramach Narodowego Czytania, Polacy przypomnieli sobie utwór Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. W wydarzeniu udział wzięła para prezydencka, jak i również sama autorka książki, która zawitała do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim - w tej roli wystąpiła pani Małgorzata Szymczyk.

Pani Gabriela mogła przypomnieć sobie czasy swojej młodości, ponieważ wnętrze biblioteki zostało przekształcone w XIX-wieczny, mieszczański salon. Przenieść się w czasie czytelnikom pozwalała również sama treść sztuki, która mimo upływu 115 lat od premiery wciąż wydaje się być aktualna. Piętnuje ludzkie cechy takie jak zazdrość, skąpstwo, złośliwość, obłuda.

Ja w swoich utworach nawoływałam do tego, żeby wszyscy sobie pomagali, żeby każdy człowiek mógł mieć swoje zdanie i poglądy, żeby każdy człowiek mógł być wolny, a przede wszystkim kobiety

- mówi Małgorzata Szymczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej, która w sobotę odtworzyła postać Gabrieli Zapolskiej

Narodowe Czytanie to wydarzenie mające na celu propagowanie znajomości literatury polskiej. W trakcie dziesięciu odsłon Polacy przeczytali m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego”.  

Krzysztof Stawiarski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe