W Ćmielowie będą konsultacje w sprawie parku kulturowego

  • 07.07.2021, 19:33
  • #CodziennieWieszWięcej
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

30 czerwca 2021 roku Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska zarządzeniem nr 70/2021 zarządziła przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta i Gminy Ćmielów w sprawie określenia granic Parku Kulturowego Doliny Kamiennej na terenie Gminy Ćmielów.

W liście otwartym do mieszkańcóww burmistrz Joanna Suska pisze:

 

 -  W związku z wpisem pola górniczego "Borownia" i neolitycznej osady na wzgórzu "Gawroniec" znajdujących się w Gminie Ćmielów wraz z na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w lipcu 2019 roku pod nazwą "Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego" oraz podpisaniem w czerwcu 2020 roku listu intencyjnego w sprawie utworzenia parku kulturowego mającego na celu szczególną ochronę tego prehistorycznego regionu, utworzenie parku kulturowego – który jest jedną z form ochrony zabytków - musi być krokiem kolejnym na rzecz ochrony wartości kulturowych i przyrodniczych tego terenu, do którego w procedurze aplikacyjnej zobowiązało się Państwo Polskie.

Tej idei powstania parku kulturowego nikt nie kwestionuje a naszym obowiązkiem jest dbanie o ochronę tego niedocenianego dotąd dziedzictwa.

Jednakże granice parku kulturowego zaproponowane Gminie Ćmielów przez Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki (3/4 powierzchni gminy Ćmielów), które pretenduje do zarządzania całością tego terenu, wzbudzają w mieszkańcach wiele wątpliwości głownie w związku z ogromnym obszarem, który postanowiono nim obrysować.

Wsłuchując się w głos mieszkańców, przedsiębiorców, rolników z terenu gminy Ćmielów i mając przede wszystkim na względzie ich dobro i rozwój gminy stoję niezmiennie na stanowisku (co wielokrotnie prezentowałam w swoich wypowiedziach), iż zaprojektowane przez Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki granice parku kulturowego obejmują zbyt duży obszar naszej Gminy Ćmielów.

W mojej ocenie zatrzyma to rozwój gminy, utrudni codzienne funkcjonowanie mieszkańcom, spowoduje dodatkowe utrudnienia i ograniczenia w budownictwie, i co ważne ograniczenia w dysponowaniu swoim majątkiem, a także, jak w innych lokalizacjach, z powodu narzuconych ograniczeń spowoduje spadek wartości gruntów na obszarze parku.

Na terenie Gminy Ćmielów znajdują się dwa strategiczne stanowiska archeologiczne: Wzgórze Gawroniec i Borownia, wokół których powinny zostać ustanowione granice parku w formie tzw. „wysp”. Nie kwestionując konieczności utworzenia parku kulturowego uważam, iż jego granice winny być ustanowione wyłącznie wokół tych dwóch stanowisk.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa decyzję co do granic Parku Kulturowego podejmują radni Rady Miejskiej i to będzie najważniejsza uchwała jaką radni podejmą w swej obecnej kadencji, ponieważ zdecyduje ona znacząco o przyszłości mieszkańców i Gminy Ćmielów.

Będąc „Burmistrzem dla Ludzi” ze swej strony nie mogę pozwolić by mieszkańcy, których w ogromnej liczbie będą dotyczyć konsekwencje podjętych decyzji nie mieli możliwości wyrażenia swojego zdania w tej sprawie.

Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o udział w zorganizowanych konsultacjach społecznych odnośnie granic parku kulturowego na terenie Gminy Ćmielów, które będą odbywać się od 12 lipca 2021 r. do dnia 11 października 2021.

Jako alternatywę dla terenu parku kulturowego zaproponowanego nam z zewnątrz na obszarze zajmującym Państwa grunty i nieruchomości na terenie ¾ gminy Ćmielów proponujemy wariant ustanowienia parku kulturowego umożliwiającego realizację zadań ochronnych na terenie ograniczonym jedynie do najważniejszych obrębów ochrony kulturowej tj. Gawrońca i Borowni.
             

Proszę Państwa o zapoznanie się z załączonymi materiałami i wyrażenie swojej opinii co do granic parku kulturowego poprzez wypełnienie ankiety i jej zwrot do Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie w oznaczonym miejscu lub przesłanie pocztą na adres Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie, ul. Ostrowiecka 40,  27-440 Ćmielów.

Prezentacja wyników ankiety nastąpi w terminie 30 dni od daty ich zakończenia poprzez umieszczenie na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie, w Biuletynie Informacji Publicznej Ćmielów oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie.

 

wzór ankiety:

Konsultacje potrwają od  12 lipca do 11 października 2021 roku. Wypełnione ankiety, które do wszystkich mieszkańców pod adres zameldowania dostarczą pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie, należy wrzucić do urny znajdującej się w siedzibie Urzędu w oznaczonym miejscu lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie, ul. Ostrowiecka 40, 27-440 Ćmielów.

Prezentacja wyników konsultacji nastąpi w terminie 30 dni od daty ich zakończenia poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie, Biuletynie Informacji Publicznej Ćmielów, na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie.

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe