Wakacje to dobry czas żeby zostać żołnierzem

  • 06.07.2021, 11:10
  • LOKALNA.TV
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Wakacje z WOT trwają. Kolejnych 70 ochotników z regionu świętokrzyskiego założyło mundur i rozpoczęło szkolenie podstawowe.

3 lipca na kieleckiej Bukówce pojawili się ochotnicy, którzy podjęli wyzwanie i chcą zostać żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialne. Ta forma służby wojskowej przyciąga głównie ludzi młodych około 3/4 wcielonych to uczniowie ostatnich klas technikum i liceów oraz tegoroczni absolwenci szkół średnich, w tym 7 pań. Większość ochotników swój akces do służby w WOT złożyło u rekruterów z 10 ŚBOT podczas trwających w regionie świętokrzyskim  kwalifikacji wojskowych. 

Służba wojskowa cieszy się dużym zainteresowaniem, a służba w WOT jest jedną z najbardziej przystępnych form dla osób pracujących, studentów, osób pełnoletnich. Szeregowy Mikołaj Tarnowski z Ostrowca Świętokrzyskiego wylicza trzy główne powody, dla których postanowił spróbować swoich sił w wojsku.

To przygoda, zainteresowanie wojskiem i zarobek. Chciałbym się nauczyć nowych rzeczy, może wrócę silniejszy do domu. To również chęć sprawdzenia się, czy dam radę na poligonie i czy jestem dostatecznie wytrzymały. Mam kilka dróg, którymi chciałbym podążać w przyszłości, a wojsko na pewno jest na czele.

mówi - Mikołaj Tarnowski z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej wśród uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów stale wzrasta. Trend ten jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie ferii zimowych oraz wakacji, stad też WOT realizują projekty „FERIE z WOT” oraz „WAKACJE z WOT”. Projekty te skierowane są do uczniów, studentów i nauczycieli, którzy wykorzystując przerwę w nauce mogą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Czas wakacji jest popularny także wśród rodziców dzieci, które pojechały na letnie obozy i rodzice mają czas na wakacje na poligonie.

mówi - kpt. Marcin Kowal, oficer prasowy 10. ŚBOT.

Pierwszego dnia po uzupełnieniu wszystkich formalności, dokumentów przyszli Terytorialsi są "mundurowani", a przez kolejne dni będą szkolić się z praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, taktyki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Również od pierwszego dnia ochotnicy będą wyposażani w karabinek MSBS GROT, z którym nie rozstaną się do ostatniego dnia szkolenia.
Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii czy wakacji, kończy się złożeniem przysięgi wojskowej. To początek wojskowego rozwoju, ponieważ cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy.

Obecnie w szeregach 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 1500 żołnierzy natomiast w Wojskach Obrony Terytorialnej blisko 30 tysięcy.

LOKALNA.TV

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe