Co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma raka krwi

  • 08.06.2021, 14:40
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W Polsce co 40 min, ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi, najczęściej jest to białaczka. Choroba dotyka zarówno dzieci, młodzież i dorosłych i nie wybiera - natomiast wybrać możemy my, osoby zdrowe. Wystarczy poświęcić kilka chwil, aby zarejestrować się jako dawca szpiku – bo to szpik jest ratunkiem dla chorych. Od lat rejestrację dawców prowadzi Fundacja DKMS.

Cały proces rejestracji nie jest trudny, dlatego każdy z nas może zostać dawcą szpiku. Wystarczy wejść na stronę internetową Fundacji DKMS-u, złożyć odpowiedni wniosek i poczekać na kopertę w której wnętrzu znajdziemy formularz zgłoszeniowy, gdzie uzupełniamy nasze dane osobowe, odpowiadamy na pytania związane z naszym stanem zdrowotnym oraz patyczki do wymazu. Wszystko jest opisane i zajmuje kilka minut.

- mówi Anna Tomaszewska, nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Później wystarczy wszystko spakować do koperty i odesłać do fundacji, ta zajmie się całym procesem rejestracyjnym. Im większa baza tym lepiej bo potrzeby są ogromne. Działania DKMS-u wspierają organizacje i instytucje publiczne. W tym roku już po raz drugi akcję rejestracji dawców szpiku przeprowadzono w ostrowieckim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Myślę, że warto się zaangażować, ponieważ dane mówią o tym, że co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi a tylko 30% z tych osób może liczyć na pomoc wśród swoich najbliższych . Dla tych chorych znalezienie zgodności, tzw. bliźniaka genetycznego jest szansą na odzyskanie zdrowia i życia.

- dodaje Anna Tomaszewska.

Akcja „Bądź dobry dla innych” skierowana była do wszystkich pełnoletnich uczniów szkół średnich, nauczycieli, osób indywidualnych oraz organizacji i instytucji. W sumie wydano 60 pakietów. Celem inicjatywy oprócz pomocy osobom z nowotworami krwi jest przede wszystkim profilaktyka i edukacja.

Naszym priorytetem jest nawiązanie interakcji z młodzieżą, to również gwarancja osiągnięcia sukcesu edukacyjnego i wychowawczego. Nauka empatii, wrażliwości na krzywdę innych ludzi, daje nam pewność, że w przyszłości takie osoby będą nadal pomagać i robić wiele dobrego dla świata.

- mówi Anna Gębura, nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Każdy może zostać dawcą szpiku i pomóc drugiemu człowiekowi. 
Fundacja DKMS, działa nie przerwanie od 2008 roku i na ten moment w ich bazie znajduje się ponad 1,5 mln potencjalnych dawców, natomiast od początku działalności blisko 7 000 zarejestrowanych osób oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste aby ratować życie osobom chorym zarówno w Polsce jak i za granicą.

 

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe