Cyberbezpieczeństwo przyszłością edukacji i kariery zawodowej

  • 12.04.2021, 11:44
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Wojsko to nie tylko żołnierze, to również specjaliści od bezpieczeństwa. Internet, nowoczesne technologie i komputery są nieodłączną częścią świata w którym współcześnie żyjemy.

Cyberprzestrzeń oprócz rozwoju, niesie ze sobą nowe niebezpieczeństwa, dlatego warto uczyć się jak ją chronić, a od września bieżącego roku taką możliwość będą mieli uczniowie II LO im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Klasa, która powstanie to klasa o kierunku "Cyberbezpieczeństwo i Nowoczesne Technologie Informatyczne". Jest to czteroletnia klasa liceum ogólnokształcącego, gdzie uczniowie realizują podstawę programową tak jak w każdej klasie licealnej, ale oprócz tego realizują jeszcze grupę przedmiotów specjalistycznych. 

- mówi Małgorzata Górecka-Smolińska, dyrektor II LO im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W sumie takich klas ma być 16 po jednej na województwo, a powstaną one dzięki programowi „CYBER.MIL Z KLASĄ”, który ma na celu wykształcenie potencjalnych kandydatów do korpusów osobowych kadry zawodowej i naukowej Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowi wykształceni specjaliści są mile widziani w każdej jednostce wojskowej.

Każda taka forma kształcenia  jest początkiem dla tych osób, aby je ukierunkować do służby mundurowej, czy to w wojsku czy też innych rodzajach służb. Takie osoby są już w pewien sposób ukształtowane i w takim wąskim kierunku kształcone, mówię tutaj o cyberbezpieczeństwie. U nas ten zespół jest również swojego rodzaju kuźnia talentów, która ma wyłonić tych najlepszych. Ci żołnierze oraz osoby z wykształceniem specjalistycznym będą wyłapywani do służby w takiego rodzaju wojsk obrony cyberprzestrzeni.

- dodaje ppor. OT Daniel Woś, rzecznik prasowy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Oprócz podstawy programowej uczniowie klasy o profilu "Cyberbezpieczeństwo i Nowoczesne Technologie Informatyczne" będą uczęszczać na dodatkowe zajęcia które obejmą 210 dodatkowych godzin nauki.

Są to przedmioty, które nie są rozszerzeniem informatyki, ale są przedmiotami specjalistycznymi, bo obejmują robotykę czy kryptografię. Te przedmioty będą prowadzone przez osoby z uczelni wyższych, to oznacza, że nasi uczniowie będą mieli możliwość spotkania się i zapoznania z wymogami takich placówek.

- dodaje Małgorzata Górecka-Smolińska.

Nowa klasa będzie przeznaczona jest dla 15 uczniów, ale rekrutacja do niej będzie odbywać się bez dodatkowych wymagań.

Proces rekrutacji na kierunek nie odbiega od podstawowego procesu. Uczeń musi uzyskać minimum 150 pkt jeśli chodzi o zwykły proces rekrutacji wynikający z egzaminu i świadectwa, ale musi mieć co najmniej oceny dobre z przedmiotów tj matematyka, fizyka, informatyka i język obcy.

- informuje Małgorzata Górecka-Smolińska.

Dla uczniów mających pojęcie o ochronie cyberprzestrzeni, otwiera się wiele możliwości studiowania na uczeniach wyższych i szeroki wachlarz ofert zatrudnienia.

Już wszystkie akademie wojskowe proponują kierunki z cyberbezpieczeństwem, ale to nie oznacza, że kształcimy tutaj typowego żołnierza. Bo produkujemy tu również człowieka, który również na uczelniach wojskowych i innych, będzie mógł studiować kierunki cywilne. To samo dotyczy również późniejszego zatrudnienia. Bo pracę oferują nie tylko jednostki resortu obrony narodowej i jednostki państwowe, ale także wszystkie firmy prywatne.

- mówi Małgorzata Górecka-Smolińska.

W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-learningu, wizyty w jednostkach Ministerstwa Obrony Narodowej, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.

 

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe