Pandemia: Więcej zgonów niż urodzeń w Ostrowcu

  • 07.04.2021, 16:03
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Spada wskaźnik danych demograficznych. Dotyczy nie tylko pojedynczych miast - w tym Ostrowca - ale również innych miast w regionie i kraju.

Niż demograficzny w Polsce to niepokojące zjawisko, zgodnie ze statystykami przedstawionymi przez GUS w czerwcu 2020 ludność naszego kraju liczyła prawie 38,5 mln osób, to prawie 28 tys. W tym samym okresie w roku 2019. Z problemami demograficznymi zmagają się zarówno tereny wiejskie i miejskie, w tym również Ostrowiec, a pandemia daje się we znaki, nie tylko zwiększając ilość zgonów ale również wprowadzając chaos w administracji.

Rejestrujemy zdarzenia zarówno z terenu Ostrowca i gminy Bodzechowa. Dodatkowo w tej chwili jeżeli chodzi o pobyt w szpitalach, wszystko się wymieszało. Mieszkańcy Ostrowca korzystają ze szpitala covidowego w Starachowicach, ościenne szpitale przysyłają innych chorych do nas.

- mówi Beata Duda, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zgodnie z danymi urzędu cywilnego, jeszcze przed pandemią, w roku 2019 liczba zgonów w Ostrowcu wyniosła ok 1300 takich zdarzeń, natomiast rok 2020 to już ponad 1600 takich przypadków. Jednym z głównych powodów tak dużego wzrostu jest koronawirus.

Rzeczywiście takich zdarzeń jest więcej. W zeszłym roku było ich bardzo dużo, a takim krytycznym momentem i miesiącem był listopad 2020, kiedy odnotowaliśmy rekord z ostatnich kilku lat, bo mieliśmy prawie 260 zgonów w ciągu jednego miesiąca. Nie można powiedzieć, że wszystkie te zdarzenia dotyczą mieszkańców Ostrowca, bo jak wspominałam bardzo to się wszystko wymieszało.

- mówi Beata Duda.

Również tego roczne dane dotyczące wskaźnika urodzeń nie napawają optymizmem.

Dzieci rodzi się dużo mniej, co widać już w tym roku, mamy za sobą podliczone dwa miesiące i nie są to statystyki optymistyczne.

- dodaje Beata Duda.

W skali porównawczej w ubiegłym roku na terenie miasta urodziło się 743 dzieci z czego 221 to mieszkańcy Ostrowca. Natomiast w 2019 roku urodzonych zostało 840 dzieci, gdzie 277 to aktualni mieszkańcy miasta. Zgodnie z danymi na 31 grudnia 2020 roku liczba zarejestrowanych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego wynosi 64 tys 249 osób.

 

 

 

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe