ARiMR wspomoże rolników

  • 06.04.2021, 18:06
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Od 31 marca młodzi rolnicy i osoby zainteresowane poprawieniem wydajności i funkcjonowania gospodarstw rolnych, będą mogły ubiegać się o bezzwrotne premie finansowe. Wnioski dla młodych rolników są przygotowywane już po raz siódmy, dzięki czemu mogą oni ubiegać się o pomoc w wysokości 150 tys zł. Jednak muszą spełnić kilka warunków aby takie środki otrzymać. 

Głównymi wymogami jest to, że rolnik w dniu składania wniosku ma nie więcej niż 40 lat, posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, czyli zasadniczą szkołę zawodową rolniczą, lub uzupełni ją  wciągu 6 miesięcy od wydania decyzji o przyznaniu środków. Posiada gospodarstwo rolne o powierzchni minimum jednego hektara, którego wartość mieści się w przedziale od 13 tys. do 150 tys. euro oraz musi przedstawi swój biznes plan.

- mówi Józef Cepil, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału ARiMR.

Środki będą wypłacane w dwóch ratach - pierwsza to 120 tys. wypłacone po spełnieniu wyżej wymienionych warunków do przyznania pomocy, natomiast II w wysokości 30 tys. zł będzie wypłacana po realizacji założonego biznesplanu. Zastrzyk finansowy dla młodych rolników ma być zachętą do rozwijania swoich gospodarstw. Wszyscy rolnicy mogą również ubiegać się również o dodatkowe 60 tys. Zł, które można przeznaczyć na restrukturyzację małych gospodarstw. 

Wsparcie finansowe jeśli chodzi o restrukturyzację, może uzyskać rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni minimum jednego hektara. Natomiast wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa, musi być mniejsza niż 13 tys. euro.

- tłumaczy Józef Cepil.

Wniosek może złożyć osoba zarówno posiadająca ubezpieczenie w KRUS-ie jak i w ZUS-ie, a zakres prowadzonych modernizacji i poprawy wydajności gospodarstwa jest szeroki i obejmuje: modernizacji budynków użytkowych, zakup nowych maszyn rolniczych, wyposażenia i wiele innych. 

Oprócz tego premie można zainwestować w gruntu, stada podstawowego zwierząt czy w założenie sadu lub plantacji wieloletnich gatunków użytkowanych.

- wymienia Józef Cepil.

Premia na restrukturyzację gospodarstwa również będzie wypłacana w dwóch ratach, analogicznie do programu dotyczącego młodego rolnika, pierwsza w wysokości 48 tys zł, natomiast druga w wysokości 12 tys. zł. 

Środki z obu programów muszą zostać w całości przeznaczone na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. W przypadku młodych rolników minimum 70 proc. dofinansowania należy zainwestować w środki trwałe, natomiast w przypadku właścicieli małych gospodarstw - minimum 80 proc. Wnioski o wsparcie finansowe można składać do 29 maja bieżącego roku w oddziałach lokalnych agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa.

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe