Metoda Montessori drogą do samodzielności

  • 30.03.2021, 16:23
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Nigdy nie pomagaj dziecku w zadaniu co do którego, czuje ono, że sobie z nim poradzi”.

~ Maria Montessori

Maria Montessori urodzona w 1870 roku była lekarką włoskiego pochodzenia oraz twórczynią systemu wychowawczego dla dzieci, którego nazwa pochodzi od jej nazwiska. Metoda opracowana przez Włoszkę kładzie nacisk na swobodny rozwoju dzieci, ucząc je przystosowania do życia od najmłodszych lat.

Generalnie metoda Montessori polega na tym, że uczymy i stawiamy tylko i wyłącznie na samodzielność.

- mówi Paula Kowalska, dyrektor niepublicznego żłobka Montessori "First Step" Ostrowiec Świętokrzyski.

Kształtowanie samodzielności wśród najmłodszych jest szczególnie ważne, a uszanowanie decyzji dziecka, które mówi „Chcę to zrobić sam” jest w metodzie Montessori najważniejsze.

To jest najważniejszy zwrot, my nie pomagamy, dziecko bierze łyżkę, je samodzielnie. Nawet dziecko roczne czy dziesięciomiesięczne, a nawet siedmiomiesięczne już próbuje. Oczywiście pomagamy jeśli dziecko nie daje sobie rady to pomożemy, pokarmimy, ale najważniejsze żeby próbowało, złapało tę łyżkę.

- dodaje Paula Kowalska.

Metoda Montessori stawia też na samodzielność poza żłobkiem i przedszkolem, dlatego bardzo ważna staje się tutaj również praca rodziców.

Przyjmujemy tylko tych rodziców, którzy chcą zgodnie z tą pedagogiką wychowywać dzieci i pracować w domu. Bo samodzielność to nie tylko żłobek, trzeba to również kontynuować w domu.

- mówi Paula Kowalska.

Metoda stosowana jest w żłobkach i przedszkolach głównie w większych miastach, ale również w Ostrowcu pojawiają się placówki, które prowadzą pracę w tym systemie wychowawczym. Wśród nich znalazł się nowy niepubliczny żłobek i przedszkole Montessori ‘First Step’, które powstało z myślą o kształtowaniu najmłodszych zgodnie z myślą „zrób to sam”.

Chciałam stworzyć miejsce, również dla swojego dziecka, gdzie stawiamy na samodzielność, na samodyscyplinę, na to, że dziecko samodzielnie daje nam znak co chce. My nie zmuszamy dziecka do tego, że  w tym momencie są zajęcia i my mamy usiąść w kręgu, czy przy stołach i pracować przez 30 minut w grupie, bo są dzieci które nie są na to gotowe, bo każde dziecko rozwija się w swoim tempie,

- tłumaczy Paula Kowalska.

W metodzie montessoriańskiej nauczyciel jest obserwatorem i kreatorem świata, który jest przystosowany dla najmłodszych, w taki sposób, aby czuli się oni w nim komfortowo. Zajęcia prowadzone są tematycznie, dzieci odkrywają czym są planety, odbywają pierwsze podróże w kosmos, uczą się jak dbać o przyrodę i zwierzęta, poznają pierwsze słowa w języku obcym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe