"Milky Way" - wystawa o wielu znaczeniach

  • 15.03.2021, 14:14
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Od 12 marca w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, obok wystawy "Monolog jest w rzeczywistości dialogiem" Anity Kwiatkowskiej, Krzysztofa Olszewskiego,  Marka Maińskiego i Moniki Murawskiej, możemy oglądać wystawę Kornela Janczy pt. "Milky Way".

Wielkość obiektu jest uzależniona od tego skąd i jak na niego popatrzymy. Wiele osób zastanawiało się nad tym jak wygląda człowiek z perspektywy mrówki lub wręcz odwrotnie jak wygląda człowiek z perspektywy góry. Zabawa skalą i zamiłowanie do kartografii, to tylko kilka z zainteresowań Kornela Janczego, artysty, wykładowcy i metaforycznego podróżnika.

 

W sumie każdy jest dzisiaj trochę podróżnikiem, pomimo, że od ponad roku nie wychodzimy z domu, ale to nie stoi na przeszkodzie żeby odbywać podróże intelektualne. To z resztą widać w moich pracach, bo jest tu dużo odniesień do map.

- mówi Kornel Janczy, artysta.

To właśnie jego prace można było zobaczyć po raz pierwszy podczas piątkowego spotkania w galerii biura wystaw artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wernisaż „Milky Way” jest czymś niejednoznacznym, grą skojarzeń i zabawą perspektywą.

Milkyway to nie tylko batonik, chociaż do pewnego wieku sam kojarzyłem go w ten sposób. Teraz kojarzę go również jako coś niezdrowego, coś co zaśmieca naszą planetę, a z drugiej strony to nazwa drogi mlecznej. Wystawa to przedstawienie tych dwóch biegunów, dwóch różnych znaczeń tego słowa.

- mówi Kornel Janczy.

Jednak nie dla wszystkich, skojarzenia mogą być oczywiste, tym bardziej, że wydźwięk współczesnej sztuki nie jest prosty w odbiorze.

Są to prace, które określane są jako postmalarstwo, ponieważ duże znaczenie mają tu kolory, a są to obiekty w trzech wymiarach, gdzie dodatkowe znaczenie ma ich ustawienie między sobą.

- mówi Wojtek Mazan, kurator wystawy.

Cała aranżacja jest dosyć prosta, ponieważ nie użyliśmy poza pracami żadnych dodatkowych elementów. Prace tworzą pewną linie, którą łatwiej jest oglądać z różnych perspektyw w pustym pomieszczeniu.

- tłumaczy Kornel Janczy.

Podróż po świecie i przestrzeni jaką stworzył Kornel Janczy, była dla uczestników czymś nowym i odkrywczym. Wystawę „Milky Way” będzie można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych do 11 kwietnia.

 

 

 

 

 

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe