Klasztor w Chęcinach pozyskał pieniądze na termomodernizację

  • 18.02.2021, 15:11
  • #CodziennieWieszWięcej
Klasztor w Chęcinach pozyskał pieniądze na termomodernizację

Podziel się:

Oceń:

Termomodernizacja dwóch budynków, instalacja odnawialnych źródeł energii - Ośrodek Leczenia Uzależnień „San Damiano” w Chęcinach otrzymał ponad 2, 3 miliona złotych unijnego dofinansowanie na realizację zadania. Umowę w tej sprawie podpisali dziś w Klasztorze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Chęcinach marszałek Andrzej Bętkowski i gwardian klasztoru o. Janusz Łazarczyk.

 

 

Wartość projektu, który realizować będzie Klasztor  to 2 mln 737 tys. zł, z czego wkład Unii Europejskiej zamknął się w kwocie 2 mln 326 tys. zł, zaś dofinansowanie z budżetu państwa to 273 tys. zł.

 

- Zwiększenie efektywności energetycznej budynków, a przez to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla to jeden z priorytetów europejskiej polityki klimatyczno - energetycznej. W ramach kończącej się perspektywy unijnej podpisaliśmy już 102 umowy na takie przedsięwzięcia, których wartość zamyka się w kwocie prawie 272 mln zł. Dzięki tym pieniądzom możliwa była realizacja projektów obejmujących m. in. ocieplenie budynków, wymianę okien i oświetlenia na energooszczędne, przebudowę systemów grzewczych, instalację OZE czy systemów inteligentnego zarządzania energią 

– mówi marszałek Andrzej Bętkowski, dodając, że nie ma wątpliwości, iż warto z funduszy unijnych wspierać projekty, które wpisują się w działania służące ekologii. To istotne, szczególnie w kontekście ważnego, również w rozpoczynającej się perspektywie unijnej, celu jakim jest przyjazny dla środowiska i czysty region.

 

Zakres prac zaplanowanych w ramach projektu realizowanego przez Ojców Franciszkanów obejmuje termomodernizację (w tym zastosowanie OZE jako źródła ciepła oraz na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej) dwóch budynków Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano” w Chęcinach. W budynkach mieszczą się: Ośrodek Rehabilitacyjny dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych „San Damiano” oraz  Hostel dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych RIVOTORTO.

 

W rezultacie realizacji projektu nastąpi redukcja emisji gazów cieplarnianych, efektem będą również oszczędności energii cieplnej i elektrycznej.

 

Projekt „Termomodernizacja budynków Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „SAN DAMIANO” w Chęcinach wraz z zastosowaniem w tym celu odnawialnych źródeł energii” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 z Działania 3.3 Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym.

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe