Czy e-skiewowania sprawdzają się w praktyce?

  • 18.02.2021, 11:37
  • #CodziennieWieszWięcej
Czy e-skiewowania sprawdzają się w praktyce? Infografika NFZ

Podziel się:

Oceń:

8 stycznia 2021 roku tradycyjne papierowe skierowanie na konsultacje i badania zostało zastąpione dokumentem w postaci elektronicznej.

Już w  pierwszym miesiącu obowiązywania e-skierowań lekarze wystawili ok. 2,5 mln takich druków. jak podają statystyki,  dziennie wystawia się niemal 150 tys.  elektronicznych dokumentów w 74 %  placówek medycznych.   Najwięcej podmiotów obsługuje e-skierowania w województwie warmińsko-mazurskim (84 proc.), lubelskim (83 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (82 proc.). 

W województwie świętokrzyskim elektroniczny dokument  stanowi ok 75% wszystkich wystawianych skierowań (wystawia je 287 medyków w 287 podmiotach) . Łącznie wystawiono już  blisko 200 tysięcy e-skierowań. Najczęściej e-skierowania są wystawiane do poradni okulistycznej, urazowo-ortopedycznej oraz chirurgii ogólnej, otolaryngologicznej i neurologicznej. Dzięki temu cały proces kierowania pacjenta na dalsze leczenie, od momentu wystawienia do momentu realizacji e-skierowania, może odbyć się zdalnie, np. poprzez kontakt telefoniczny.

- informuje rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, Beata Szczepanek. 
Skierowania w postaci elektronicznej  są obowiązkowo wystawiane na takie świadczenia medyczne jak:

• ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych,

• leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,

• badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne,

• badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Na pozostałe świadczenia medyczne, np. leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, szpitalu psychiatrycznym, logopedię, czy rehabilitację, skierowania są wystawiane na dotychczasowych zasadach, tj. w postaci papierowej. Nadal skierowania nie są wymagane w żadnej formie, jeśli chcemy udać się do psychiatry, ginekologa czy dentysty.

E-skierowanie pacjent może otrzymać w postaci: SMS-a z 4-cyforwym kodem, e-maila z plikiem PDF lub jako wydruk informacyjny.

Żeby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila, pacjent musi zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i w ustawieniach konta podać swoje dane. Osoby, które nie maja IKP, nie posługują się komputerem i Internetem otrzymują wydruk informacyjny zawierający kod i klucz e-skierowania .

Na konsultację lub badanie można zapisać się telefonicznie, podając 4-cyfrowy kod e-skierowania oraz nr PESEL. Jeśli pacjent zapisuje się osobiście w przychodni, może pokazać w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub wydruk informacyjny.

Na podstawie e-skierowania można zapisać się tylko do jednej placówki medycznej. Jeśli już po zarejestrowaniu e-skierowania, pacjent znajdzie bardziej dogodny termin wizyty w innej placówce, musi wycofać e-skierowanie w pierwotnie wybranym miejscu.  Można to również zrobić telefonicznie. Dopiero, gdy e-skierowanie wróci do statusu „wystawione” można zarejestrować je w innym podmiocie.

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Lidia C.
Lidia C. 18.02.2021, 20:27
Fajna sprawa, ale nie wszyscy lekarze sa przekonani. Niektórzy przeklinają ten system. Ja jestem najbardziej zadowolona z e-recept, bo nawet nie musze iść do doktora tylko przysyła mi sms

Pozostałe