Siekierka z Łosienka trafiła do Krzemionek

  • 15.02.2021, 12:45
  • #CodziennieWieszWięcej
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Łosienek w  gminie Piekoszów. To tu, na początku stycznia, podczas prac rolnych jeden z mieszkańców wsi znalazł nietypowy, ale interesujący przedmiot. Swoje znalezisko postanowił pokazać archeologom. 

Na to narzędzie natrafił na swoim polu pan Piotr - sołtys Łosienka w województwie świętokrzyskim. Znalezisko zgłosił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ten postanowił przekazać je do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.

mówi - dr Andrzej Przychodni - dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Siekierka krzemienna ma  11 centymetrów długości i liczy sobie około 4 tysiące lat choć nie nosi śladów użytkowania. 

Nie nosi śladów użytkowania, co oznacza, że mogła być swego rodzaju symbolem pozycji osoby, która ją posiadała.

mówi - dr Andrzej Przychodni - dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Archeolodzy badający znalezisko podejrzewają, że surowiec, z którego wykonano siekierkę może pochodzić z kopalni krzemionkowskich, choć nie można określić czy została ona wyprodukowana na tym terenie. 

Krzemień pasiasty to pierwszy towar eksportowy pochodzący z terenów dzisiejszego województwa świętokrzyskiego. W czasach paleolitu i neolitu był cenionym i pożądanym materiałem. Mogą o tym świadczyć krzemienne artefakty rozsiane w promieniu aż 660 km od kopalni w Krzemionkach Opatowskich. "Pasiate" siekierki, noże czy rylce znajdywane były na terenie Niemiec, Litwy czy Ukrainy. Niejedna współczesna firma marzy dziś o takim rynku zbytu.

- czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia MOST

Specjaliści podkreślają, że samo znalezisko  to jedno z wielu, których można dokonać na ziemiach polskich, ale na uwagę zasługuje  miejsce, w którym odkryto siekierkę. Dlatego zostaną tam wykonane specjalistyczne badania, kiedy aura pogodowa na to pozwoli. 
Siekierka z krzemienia pasiastego, którą znaleziono w Łosienku zostanie teraz  dokładnie zbadana i najprawdopodobniej  już wkrótce będzie można ją zobaczyć jako element wystawy stałej przygotowywanej w ostrowieckim Muzeum Historyczno-Archeologicznym. Otwarcie ekspozycji planowane jest w maju.

[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Co zrobić kiedy odkryjemy nietypowe znalezisko?

loadingŁaduję odtwarzacz...

#CodziennieWieszWięcej

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe