COVIMETRY- światowa premiera w ostrowieckiej galerii BWA

  • 12.12.2020, 14:05
  • Agnieszka Cybulska
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Międzynarodowa wystawa COVIMETRY jest pierwszą w Polsce, globalną manifestacją różnych nurtów sztuki geometrycznej, świadomej swojego czasu. Światowa premiera projektu odbędzie się we wnętrzach ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych w piątek 4 grudnia, ale zaplanowany na ten dzień wernisaż niestety nie może się odbyć z powodu trwającej pandemii.

Nazwa COVIMETRY pochodzi od połączenia dwóch słów: COVID (CoronaVirusDesease) i GEOMETRIA (dowolna tendencja sztuki geometrycznej: konstruktywistyczna, hard edgeminimal artop-art, sztuka konkretna, sztuka non-objective, geometria dyskursywna i inne). W wystawie bierze udział około 200 artystów z wielu krajów Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz z Australii. Motywem wyjściowym wszystkich prac był szablon maski antywirusowej. Dzieła zostały zrealizowane w różnych technikach i technologiach, takich jak: rysunek, malarstwo, grafika, kolaż, obiekt, fotografia, mix media, animacja komputerowa, wideo.

- czytamy w opisie wystawy, zamieszczonym  na stronie BWA.

Udział w projekcie COVIMETRY dał artystom możliwość korzystania z dowolnych strategii artystycznych, zaproponowanych przez kuratora, którym jest prof. Wiesław Łuczaj. 

Czwarta sala ostrowieckiej galerii została "zamaskowana", a to co możemy zobaczyć na wystawie to maska - symbol obecnych czasów 

W historii cywilizacji używanie masek rozpoczyna się co najmniej 7.000 lat przed naszą erą, w neolitycznych rytuałach, chociaż tzw. Maska z La Roche-Cotard może przesuwać te praktyki nawet do 33.000 lat pne. Przez stulecia maska, jako przedmiot noszony na twarzy, miała wiele znaczeń i ulegała wielu metamorfozom. Współcześnie przekształcanie maski, jako idei i artefaktu, odbywa się pod wpływem aktualnych praktyk kulturowych i różnych form komunikacji społecznej. W rezultacie maska zostaje włączona w dyskursy, w których nigdy wcześniej się nie pojawiała. Jednym z nich jest dyskurs maski jako nośnika dzieła sztuki, który został zapoczątkowany w projekcie COVIMETRY. Opierając się na hiszpańskim wyrażeniu más que la cara (więcej niż twarz), maski prezentowane na wystawie COVIMETRY stają się prezentacją różnorodnych postaw artystycznych oraz ich głębokich znaczeń.

- mówi prof.Wiesław Łuczaj, który na potrzeby projektu przyjął pseudonim Mark Starel. 

Już ponad 220 artystów z całego świata zostało  zaproszonych  przez kuratora wystawy i przyjęło zaproszenie, a  założenie jest takie aby docelowo uczestników projektu było 1000. 

Wystawę COVIMETRY będzie można zobaczyć tylko w telewizji i w internecie. Po wystawie w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim planowane są kolejne edycje tej wystawy w renomowanych krajowych i zagranicznych galeriach, muzeach i centrach sztuki. Zaprezentowane na wystawie maski, to projekt artystyczny, a nie dizajnerski,  żadna z prezentowanych masek nigdy nie zostanie uszyta,

 

Agnieszka Cybulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe