Jak umeblować XIX wieczny pałac?

  • 20.10.2020, 12:55
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Meble to przedmioty użytku co dziennego, na ogół nie przywiązujemy do nich większej uwagi, często zapominając, że ich wykonanie to sztuka. Sztuką jest również konserwacja wiekowych, bogato zdobionych mebli, które kiedyś służyły majętnym rodzinom na terenie Polski.

Prace konserwatorskie w przypadku zdobionych i wiekowych mebli obejmują najczęściej, renowacje lub naprawę samej konstrukcji, przygotowanie niektórych elementów do złocenia oraz zlikwidowanie ubytków.

- mówi Stanisław Stępień, konserwator antyków z Kielc. 

Takie zabytki znalazły się również w kolekcji Muzeum Historyczno-Archeologicznego. XIX wieczny ośmioelementowy komplet salonowy w stylu Ludwika XVI i kanapa z okresu biedermeieru wiedeńskiego zdobiły wnętrze pałacu Wielopolskich od blisko 50 lat. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 30 000 zł z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego doczekały się renowacji.

Sam zestaw salonowy nabyty został do kolekcji muzealnej w latach 70. Prace renowacyjne przywróciły im dawny blask, dzięki czemu staną się wspaniałą ekspozycją w pałacu Wielopolskich.

- mówi Barbara Dzioba, kustosz działu sztuki i rzemiosła artystycznego w MHA.

Każdy z zabytkowych mebli to osobna historia oraz ciężka praca dla konserwatorów sztuki, którzy starali się przywrócić im dawny blask. Prace trwały od czerwca tego roku, nie obyło się bez przeszkód i niespodzianek.

W najgorszym stanie były dwa krzesła z zestawu. Trzeba było usunąć najbardziej zniszczone elementy aby później na ich podstawie wykonać ich rekonstrukcje.

- informuje Stanisław Stępień.

Meble te były nie jednokrotnie podawane pewnym modyfikacją, świadczą o tym ślady na drewnie czy ślady po zmianie tapicerki. Na szczęście wiele elementów zachowało się w oryginale. Wszystkie elementy zostały najprawdopodobniej skompletowane na potrzeby sprzedaży.

- dodaje Małgorzata Misztal, konserwator sztuki.

Zarówno zestaw mebli jak i zabytkowa kanapa ozdobią i staną się atrakcją dla zwiedzających wnętrze pałacu Wielopolskich w Częstocicach po zakończeniu trwających tam prac remontowych.

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe