Zostań architektem domku dla owadów

  • 15.10.2020, 13:38
  • Błażej Macias
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W lasach, w naszych mieszkania, w naszych domy pomieszkują stworzenia, których istnienia na co dzień nie zauważamy np. owady. Wbrew pozorom są one najistotniejszą częścią naszego ekosystemu.Dzielimy je na dobre i złe – nie wszystkie są pożyteczne nie których się boimy.

Wbrew pozorom to człowiek podzielił owady na pożyteczne i szkodniki. Jednak nie zapominajmy, że te insekty które dla nas są niepożyteczne, stanowią przykładowo główny pokarm dla ptaków.

- mówi Jacek Sobolak, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne i Nadleśnictwo Ostrowiec zapraszają do udziału w konkursie „Zostań projektantem domku dla owadów”, organizowanym w ramach ogólnopolskiego projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa Dla Zwierząt”.

Podczas tworzenia takich domków, zachęcamy do wykorzystywania surowców wtórnych, liczmy na kreatywność, aby każdy domek wyróżniał się na tle innych, ale liczymy także na jego funkcjonalność. 

- mówi Beata Celebańska z Muzeum Historyczno-Archeologicznego i Rezerwatu "Krzemionki".

Dynamicznie rozwijające się nowoczesne budownictwo ogranicza z pewnością ogranicza możliwość osiedlania się owadów i innych insektów, to powoduje zmniejszanie się ich populacji, szczególnie w okresie zimowym.

Nowoczesna zabudowa ogranicza możliwości rozwijania się owadów takich, jak dzikie pszczoły, trzmieli czy biedronek. Takie domki na pewno pomogą osiedlić się tym insektom w okresie wiosennym oraz przeżyć następną zimę.

- dodaje Beata Celebańska.

W konkursie „Zostań projektantem domku dla owadów” udział może wziąć każdy, nie ma ograniczeń wiekowych. Udział mogą wziąć osoby indywidualne, uczniowie szkół i pracownicy instytucji. Liczy się przede wszystkim inwencja twórcza oraz jakość pracy. Zwycięskie domki zostaną rozmieszczone na terenie rezerwatu w Krzemionkach. Prace można przysłąć lub przywieźć do muzeum do końca października. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 7 listopada.

Błażej Macias

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe