Policja apeluje: Uważajcie na oszustów 

  • 07.09.2020, 13:19
  • Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim
Uważajcie na oszustów 
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Pomimo prowadzonych wielu akcji profilaktycznych nadal zdarzają się seniorzy, którzy przekazują oszustom swoje oszczędności. W miniony piątek sprawcy, podszywający się pod policjantów, wyłudzili od 78-letniej mieszkanki Ostrowca Świętokrzyskiego ponad 40 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie żadnych kwot pieniędzy. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy kurierom. To oszuści!

- apeluje policja.

 

W piątek, 4 września, policjanci z ostrowieckiej komendy otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa metodą na tzw. policjanta. Z relacji zgłaszającej wynikało, że w południe otrzymała ona telefon od mężczyzny podającego się za funkcjonariusza policji. W trakcie rozmowy rzekomy policjant poinformował seniorkę, że jej oszczędności, które ma zgromadzone w banku są zagrożone. Jak twierdził, w trakcie prowadzonych działań mundurowi mieli odnaleźć podrobione dowody tożsamości ostrowczanki i jej męża, na które to przestępcy mieli wyłudzić kredyt w banku.

Rozmówca poinformował 78 - latkę, że jak będzie z nimi współpracować, to sprawcy zostaną zatrzymani. Seniorka postępowała zgodnie z instruktażem przekazanym przez rozmówcę. Wypłaciła z konta 20 000 złotych, które przekazała tzw. kurierowi, który zgłosił się pod odbiór pieniędzy, a następnie wróciła do banku, gdzie wzięła kredyt na ponad 20 000 złotych i ponownie przekazała mu gotówkę. Niestety, kiedy zorientowała się , że padła ofiarą oszustwa było już za późno.

Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana. Bardzo często pokrzywdzeni przekazują oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągają kredyty.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.

Pamiętajmy!

Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach, jak opisują to oszuści podający się za funkcjonariuszy i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy

- apeluje policja.

 

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe