A. Przychodni: Pojęcie krajobrazu kulturowego jest słabo rozpowszechnione

  • 07.08.2020, 12:10
  • Agnieszka Cybulska
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim sprawuje opiekę merytoryczną nad Krzemionkowskim Regionem Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, wpisanym  ponad rok temu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jako  administrator  terenu prehistorycznych kopalni  muzeum chce utrzymywać w jak najlepszym stanie, zabytki i ich strefy buforowe, które wchodzą w skład oraz stara się o niekolizyjne  zagospodarowanie terenu wokół tych zabytków, co jest również warunkiem wpisu na listę UNESCO.

W obrębie neolitycznych kopalni krzemionkowskich, może jednak powstać kopalnia wapienia. O planach jej tworzenia rozmawiali już inwestorzy z mieszkańcami Rudy Kościelnej.  Spotkanie odbyło się 31 lipca. Kopalnia miałaby zostać utworzona  na terenie, na którym ma powstać park kulturowy. Większość mieszkańcy sprzeciwia sie tej inwestycji,


W czwartek, 6 sierpnia, tym razem na Krzemionkach odbyło isę kolejne spotkanie, na którym dyrektor muzeum dr Andrzej Przychodni szczegółowo omówił zagadnienia krajobrazu kulturowego. 

W zasięgu strefy buforowej regionu krzemionowskiego znajduje się przynajmniej 10 stanowisk archeologicznych. Dalszych kilkanaście  położonych jest w odległości około  500 m i więcej od planowanej inwestycji jest  na obszarze miejscowości Ruda Kościelna oraz Stoki Stare, obszar ten jest elementem krajobrazu kulturowego.   

Jak udało nam się dowiedzieć czwartkowe popołudniowe spotkanie z mieszkańcami Rudy Kościelnej poprzedziło inne, za zamkniętymi drzwiami  , z przedstawicielami samorządów.
Przypomnijmy: park kulturowy ma powstać w obrębie trzech gmin - Ożarów, Bodzechów i Ćmielów. Decyzję o jego utworzeniu poprzedziło podpisanie listu intencyjnego. Taki 14 czerwca 2019 roku podpisali solidarnie w obecności starosty ostrowieckiego, Marzeny Dębniak wszyscy włodarze:  wójt Bodzechowa - Jerzy Murzyn, burmistrz  Ćmielowa -Joanna Suska i burmistrz Ożarowa - Marcin Majcher. 6 lipca 2019 Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego jako 16. obiekt z Polski został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Agnieszka Cybulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe