Krzysztof Rożek: "To pierwsza taka książka w Polsce"

  • 21.02.2020, 12:45 (aktualizacja 21.02.2020, 15:35)
  • Katarzyna Kurek
"To pierwsza taka książka w Polsce"
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

19 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, z inicjatywy posła Andrzeja Kryja odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Rożkiem.

"Wywiad Polski za Piastów i Jagiellonów. Dyplomacja i Wojskowość" to pozycja, która wprowadza w świat szpiegostwa, przekupstwa i innych intryg za czasów pierwszej polskiej panującej dynastii, czyli Piastów i dynastii Jagiellonów. Książki w klimacie działań wywiadowczych w tamtych czasach - na półkach księgarni czy bibliotek nie znajdziemy. To pierwsza pozycja traktująca tak szeroko o wywiadzie od początków istnienia państwa polskiego. Autor zbierał materiały i pisał książkę przez blisko 30 lat. 

Jestem byłym dyplomatą, przez 18 lat wyjeżdżałem za granicę, dlatego miałem długie przerwy w zbieraniu materiałów do napisania książki, ale ten pomysł ciągle żył i nie ustawałem w staraniach o pozyskiwanie materiałów źródłowych.

- dodaje Krzysztof Rożek

Choć Krzysztof Rożek historykiem jest tylko z zamiłowania to pasja towarzyszy mu odkąd pamięta, a inspiracją i impulsem do napisania książki była kronika Thietmara z Merseburga - jedno z najważniejszych źródeł historycznych Europy Środkowej wczesnego średniowiecza stanowiący materiał źródłowy do historii wielu europejskich krajów m.in. Niemiec, Polski, Czech.
Z inicjatywy posła i przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, która jest otwarta na wszelkie działania związane z popularyzacją czytania, literatury - Krzysztof Rożek spotkał się z ostrowieckimi czytelnikami. 

Kiedy ta książka wpadła mi w ręce i okazało się, że jej autor jest ostrowczaninem, pomyślałem, że dobrze by było gdyby takie spotkanie z nim się odbyło w jego rodzinnym mieście

- mówi poseł Andrzej Kryj 

Autor jest w trakcie pisania kolejnej książki, która ponownie obejmie tematykę w kontekście dyplomatycznym i wojskowym, o wywiadzie w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Będzie to ostatnia książka wydana przez Krzysztofa Rożka, ponieważ jak sam informuje autor - pisanie książek historycznych planuje zostawić za sobą i oddać się innym pasjom. 

Katarzyna Kurek

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kostek
Kostek 22.02.2020, 22:21
Kolejna świetna inicjatywa posła Kryja. Gratuluję Panu Rożkowi. Książkę zamówiłem i nie mogę się jej doczekać.

Pozostałe